Cijene svinjetine pred novogodišnje i božićne praznike u Srpskoj kreću se od 6,50 do 9,50 KM/kg, a u zavisnosti od regije, te nije primjetno “divljanje” cijena, kao što je to bio slučaj prošle godine, kada su poljoprivrednici prasiće prodavali po 12, a preprodavci i po 17 KM/kg žive vage.
Iz mesnica kažu da je pala kupovna moć građana, te da je evidentno da se građani češće odlučuju da kupe dva-tri kilograma pečenja, tj. onoliko koliko im je potrebno za božićni ručak.
Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u RS iz Srpca, za “Nezavisne novine” pojašnjava da prasića ima dovoljno, ali da nema euforije na tržištu, ni blizu kao što je bilo prošle godine.
“Uvezeno je dosta prasadi, a povećan je i broj krmača i samim tim se konsolidovala proizvodnja nakon afričke kuge. Tako da ima dovoljno ponude i robe, ali nije pretjerano niska cijena. Prasići koštaju od 7,50 pa do 8,50 KM/kg žive vage, u zavisnosti od težine, dok oni od 20 do 22 kg koštaju od 8,5 do devet KM, a od 30 kg od 7,5 do osam KM po kilogramu. Cijene vjerovatno više neće ići ka gore, i to je neki maksimum”, kaže Maljčić.
Ipak, kako kaže, januar je nepredvidiv, a sve zavisi od toga koliko su sitni uzgajivači ostavili prasadi za ovaj mjesec.
“Imam osjećaj da je veliki broj njih očekivao visoke cijene, te da su čekali posljednji momenat da prodaju prasiće, pa ih sad ima dosta na tržištu. No, ipak nije došlo do divljanja cijena. Moram reći da su ipak četiri marke jeftiniji nego prošle godine”, kaže Maljčić.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, potvrđuje da postoji potražnja za prasićima, a, kako kaže, naša tradicija na neki način podigne cijene.
“Evidentno je blago povećanje cijena koji je zabilježeno posljednjih mjesec dana, tako da trenutno nema nekog naglog skoka cijena. One su šarolike, tako da od Lijevča polja do Semberije možemo naći različite cijene, a one se kreću od sedam pa do devet – 9,5 KM po kg, u zavisnosti od težine prasića. Većina stanovnika se obezbijedila pečenicama i mislim da su naše količine, ali i uvoz, podmirili domaće zahtjeve u ovom momentu”, ističe Marinković.
Prema njegovim riječima, prošle godine su najlakše kategorije, oko 20 kg, bile oko 12 KM/kg i po tim cijenama su ih prodavali farmeri, “a sve što je bilo skuplje od 12 KM su prodavale mesnice, nakupci ili klaonice”.
Kako kaže za “Nezavisne” Lazo Šešić, direktor “Mesnica kod Laze” iz Banjaluke, cijene prasića žive vage su iste kao i prije mjesec dana.
“Od 6,5 do sedam KM/kg koštaju prasići, dok oni manji, do 25 kg, koštaju 7,5 KM. No, pala je kupovna moć, ljudi uzimaju po dva-tri kilograma mesa, te rijetko ko uzima cijelo prase. Oni kupe onoliko koliko im treba za božićni ručak”, kazao je Šešić.
On ističe da je došlo takvo vrijeme, a potrošači su prinuđeni da se prilagođavaju tome.
/Nezavisne novine/