Pogođeni su svi vidovi poslovanja na tržištu nekretnina i prodaja i iznajmljivanje.
Brojne privredne aktivnosti su u periodu pandemije korona virusa zamrle ili trpe ogromne gubitke. Provjera spremnosti djelovanja u stresnom periodu je ogroman izazov i za tržište nekretnina u Bosni i Hercegovini, zemlji u kojoj je ovaj sektor bilježio konstantan rast obima posla i prihoda. Sada je situacija ipak drugačija, a mijenjaju se i interesi klijenata agencija za nekretnine.
„Novonastala situacija se itekako odrazila na tržište nekretnina u Banjaluci, prije svega došlo je do pada potražnje nekretnina, znatno je opala potražnja, a broj poziva i posjetilaca na našem sajtu se smanjio za više od 50 posto. Ono što je zanimljivo jeste da smo poslednjih par dana imali nekoliko poziva u vezi sa poljoprivrednim zemljištem i kućama koje se prodaju na ruralnom području, što nije bio slučaj prije pandemije, kada su se ljudi uglavnom interesovali za stanove manje kvadrature i bliže centru grada. Ista je situacija i u široj regiji“, kaže Aleksandar Vuković, iz Agencije „CONDO nekretnine“ Banja Luka.
Ono što je iznajmljivačima u prethodnom periodu bilo najprimamljivije – izdavanje stanova i kuća na dan turistima iz zemlje i inostranstva je sada u potpunosti obustavljeno , a vlasnici se odlučuju na dugoročno iznajmljivanje.
Smanjen obim poslovanja
„Najveći pad definitivno je u oblasti prodaje stanova, jer je u toj oblasti vladao najveći interes kada je grad Banja Luka u pitanju, ali i okolina. Trenutno je situacija takva da je prodaja stanova kompletno stala i čeka se kraj pandemije. Razlog je vjerovatno strah građana od novonastale situacije, tako da je interes za kupovinom veoma mali ili ga nema uopšte, a pretpostavljamo i da građani osluškuju tržište i očekuju pad cijena poslije pandemije jer su se cijene stanova u Banjaluci išle i do 3000 po m2 prije pojave virusa. Tako da i oni koji su imali u planu da kupuju nekretninu, odlučili su se ipak da to urade nakon stabilzacije trenutne situacije“, naglašava Vuković.
Porastao je broj stanova koji se iznajmljuju na duži period, što može dovesti do potencijalnog smanjenja cijena za podstanare, ali je pitanje koliko dugo će to trajati?
„Na povećanje ponude najvjerovatnije je uticao povratak studenata svojim kućama, pa se tako pojavio veći broj stanova koji se izdaju dugoročno u gradovima kao što su Banjaluka, Prijedor, Doboj, Bijeljina. Mi očekujemo pad cijene po m2, ali je jako teško trenutno procijeniti koliki će taj pad biti. Neke prognoze iz regiona ukazuju na pad od pet pa do čak 20 posto po kvadratu kada je u pitanju prodaja stanova, ali je zaista teško prognozirati. Što se tiče iznajmljivanja, tu je već primjetan pad cijene, pa tako stanovi koji su se prije izdavali za 400KM (200 eura) u Banja Luci sada mogu da se nađu i za 350, pa čak i za 300KM“, zaključuje Vuković, naglašavajući solidarnost građana u novonastaloj situciji, koji se odlučuju da ne naplaćuje ili da smanje kiriju svojim podstanarima tokom trajanja pandemije, kako u Banjoj Luci, tako i u okolnim gradovima.