Danas petak, 29. maj, 150. dan 2020. Do kraja godine ima 216 dana.
1453. – Nakon višemjesečne opsade Carigrada (Konstantinopolja), brojčano jače otomanske snage osvojile Carigrad, što je značilo kraj ere Viznatijskog carstva.U ovoj bici ubijen je i posljednji viznatijski car Konstantin XI Paleolog. Nakon pada Carigrada, iako je Mehmed II dozvolio 24h primirje u gradu, da se civili evakuišu, otomanska vojska počinila je stravične zločine nad narodom, a jedan takav desio se u crkvi Svete Sofije, koja je kasnije pretvorena u džamiju.
1500. – Bartolomeo Dijaz, portugalski moreplovac koji je otkrio Rt Dobre Nade, utopio se u olujnom moru.
1790. – Roud Ajlend postao trinaesta i posljednja kolonija Sjeverne Amerike koja je ratifikovala Ustav i postala jedna od zemalja Sjedinjenih Američkih Država.
1807. – Mustafa IV postao Sultan Otomanske imperije i Islamski Kalifa.
1839. – Uspostavljeni diplomatski odnosi između Srbije i Velike Britanije.
1848. – Viskonsin primljen kao 30. država SAD.
1868. – Dok se vozio u kneževoj kočiji na Košutnjaku, ubijen knez Mihailo Obrenović. Atentat izvrišili braća Radovanović, koji su se željeli osvetiti za smrt brata. Inače, braća Radovanović bili su imćniji i viđeniji Beograđani.
1875. – Rođen Svetozar Ćorović, srpski književnik.
1886. – Apotekar Džon Pemberton objavio prvu reklamu u The Atlanta Journal za svoje piće Coca-Cola.
1964. – Na sastanku Arapske Lige u Istočnom Jerusalimu,došlo je do formiranja Palestinske oslobodilačke organizacije, poznatije kao PLO,a za prvog predsjednika postavljen je Ahmad el Šukajri.
1985. – Tokom finala Kupa šampiona između Liverpula i Juventusa u Briselu, na stadionu Hejsel, poginulo je 39, a povređeno preko 400 navijača, mahon talijanskih, kad se urušio zapadni zid na kom su se nalazili navijače popularne ”Stare dame”. Prema zemlji iz koje su dolazili poginuli to izgleda ovako: 32 navijača iz Italije, 4 iz Belgije, dva iz Francuske i jedan iz Velike Britanije: Rocco Acerra (29), Bruno Balli (50), Alfons Bos, Giancarlo Bruschera (21), Andrea Casula (11), Giovanni Casula (44), Nino Cerrullo (24), Willy Chielens, Giuseppina Conto (17), Dirk Daenicky, Dionisio Fabbro (51), Jaques Francois, Eugenio Gagliano (35), Francesco Galli (25), Giancarlo Gonnelli (20), Alberto Guarini (21), Giavacchino Landinni (50), Roberto Lorenzini (31), Barbara in Margiotta Lusci (58), Franco Martelli (46), Loris Massore (28), Gianni Mastroiaca (20), Sergio Bastino Mazzino (38), Luciano Rocco Papaluca (38), Bento Pistalato (50), Patrick Radcliffe, Demenico Ragazzi (44), Antonio Ragnanese (29), Claude Robert, Mario Ronchi (43), Domencio Russo (28), Tarcisio Salvi (49), Gianfranco Sarto (47), Mario Spanu (41), Amedeo Giuseppe Spolaore (55), Tarcisio Venturin (23), Jean Michel Walla, Claudio Zavaroni (28), Luigi Pidone (31). Povod za ovaj nemili događaj desio se godinu dana ranije, kad je tokom finalnog meča Kupa šampiona između Liverpula i Rome u Rimu, iako je Liverpul pobjedio u ovom meču, britanski navijači bili isprebijani na i oko stadiona.
1990. – Boris Jelcin izabran za prvog predsjednika Ruske Federacije.
1991. – Na stadionu Svetog Nikole u Bariju u finalu Kupa šampiona Crvena Zvezda pobijedila je Olimpik iz Marseja, prilikom boljeg izvođenja jedanaesteraca, što je samim tim predstavljalo najveći uspjeh nekog jugoslovenskog fudbalskog kluba. Tokom penal serije za Crvenu Zvezdu šutirali: Robert Prosinečki, Dragiša Binić, Miodrag Belodedić, Siniša Miihajlović i Darko Pančev, svi pomenuti igrači postigli su pogodak, dok je tragičar za Olimpik bio Manuel Amoros, koji je kao prvi izvođač jedanaesteraca za Olimpik i kojem je golman Crvene Zvezde Stevan Stojanović ”skinuo penal”. Za tim Crvene Zvezde još su nastupali i Ilija Nadojski, Refik Šabanadžović, Slobodan Marović, Vladimir Jugović, Dejan Savićević, Dragiša Binić, Milić Jovanović, Ivica Momčilović, Rade Tošić, Vlada Stošić i Vladan Lukić, dok je sa klupe beogradski tim predvodio Ljupko Petrović.
1999. – Hrvatska odbila zahjtev Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu da krivično goni odgovorne za masakr Srba u Oluji 1995. godine.
2003. – Džordž Buš ukinuo naredbe koje su se odnosile na sankcije Jugoslaviji, dok su na snazi ostale sankcije koje su se ticale predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića i njegove porodice.