Privrednici u Kozarskoj Dubici i dalje trpe gubitke zbog zatvaranja Graničnog prelaza Kozarska Dubica-Hrvatska Dubica. Zatvaranje ovog prelaza za saobraćaj oslabio je u Kozarskoj Dubici promet trgovcima, ugostiteljima, otežao izvoz domaćih preduzeća, a trpe i građani koji otežano završavaju svoje imovinske ili porodične odnose u susjednoj državi.
U toku ove godine kompletnu situaciju je svakako otežala epidemija virusa korona, a zatvaranje graničnog prelaza u našoj opštini samo pojačalo problematiku. Iako je načelnik opštine Radenko Reljić još prije mjesec dana uputio zajedničku inicijativu sa načelnikom Hrvatske Dubice Ružicom Karagić za otvaranje graničnog prelaza, još uvijek nije stigao zvaničan odgovor nadležnih institucija BiH i Hrvatske. Trajno rješenje ovog problema bilo bi vraćanje statusa međunarodnog graničnog prelaza za stalni pogranični saobraćaj, istakao je načelnik Reljić.
”Sa načelnicom Hrvatske Dubice sa kojom imamo izuzetno korektnu i fer saradnju prije mjesec dana uputili smo zajednički memorandum za vraćanje ovom prelazu status koji je imao prije 1. aprila ove godine. Memorandum je stigao do Vlade Republike Hrvatske i ministra unutrašnjih poslova Davora Božinovića, oni su korektno odreagovali i nakon sedamu dana stigao je njihov pozitivan odgovor. Potom su diplomatskim putem poslali jednu notu Savjetu ministara BiH koji trebaju da daju svoju saglasnost za otvaranje prelaza”, objasnio je Reljić.
On je dodao da je prije jedan dan razgovarao sa ministrom Tegeltijom koji je predsjedavajući Savjeta ministara BiH i koji je rekao da ta nota još uvijek do njega nije stigla.
”Zbog tromosti i bahatosti određenih ljudi koji obavljaju poslove u institucijama, još uvijek trpe građani sa obje strane rijeke Une jer granični prelaz još nije otvoren”, konstatovao je Reljić.
On je rekao da je na lokalnom nivou u obje države urađeno sve što je moguće, te da je čak upućena inicijativa da se u dogledno vrijeme Vlada Hrvatske, Savjet ministara BiH i Komisija koja prati zajedničko upravljanje granicama izjasne, te ovaj prelaz prekategorišu u stalno otvoren granični prelaz.
”Zbog toga što imamo više od 350 000 putnika koji ovaj prelaz koriste na godišnjem nivou, ispunjavaju se svi uslovi da prelaz bude stalno otvoren”, dodao je Reljić.
Nezadovoljstvo zbog zatvaranja prelaza u gradu, u izjavama za RTV KD izrazili su i građani Kozarske Dubice.
Načelnik Reljić poručio je da je kategorizacija ovog prelaza u stalni granični prelaz za međunarodni sabraćaj putnika u cestovnom sabraćaju veoma značajno pitanje, prvenstveno za našu opštinu i građane, te da će nastaviti preduzimati sve moguće aktivnosti kako bi ovaj prelaz u što kraćem roku bio ponovo otvoren za saobraćaj.