Situacija na mnogim domaćim graničnim prelazima nije na zadovoljavajućem nivou, uglavnom zbog nedostatka razne opreme, a uz to dodatni problem su kritike i optužbe na račun graničara zbog nedoličnog ponašanja i korupcije, čemu bi se moglo stati u kraj.
Savjet ministara BiH prihvatio je na posljednjoj sjednici informaciju iz Ministarstva bezbjednosti o preduzetim mjerama s ciljem uspostavljanja sistema video-nadzora na graničnim prelazima, a taj dokument otići će i na adresu Parlamenta BiH.
Predstavnički dom Parlamenta BiH je, naime, zadužio polovinom jula ove godine Ministarstvo bezbjednosti da dostavi informaciju o tome šta je urađeno iz prijedloga parlamentarnog Odbora za žalbe građana o sistemu video-nadzora na svim prelazima, a sve da bi mogućnost koruptivnog djelovanja policijskih službenika Granične policije bila svedena na najmanju moguću mjeru.
Članovi parlamentarnog odbora, kako se može vidjeti iz dnevnih redova i zapisnika sa njihovih zasjedanja, veoma često razmatraju pritužbe na rad i ponašanje graničara, a u određenom dijelu na kraju i bude potvrđeno da su krivi za ono šta im se stavlja na teren. I iz same Granične policije BiH su u toku samo ove godine saopštili da su suspendovali neke službenike zbog sumnje ili potvrde da su primili mito i tome slično.
Na takve epiloge upozoreno je i u novoj informaciji resora bezbjednosti u uspostavljanju integrisanog sistema video-nadzora, uz naglasak da su prvi koraci u ovom poslu napravljeni još 2016. i 2017. godine, kada su počela sa radom radna grupa koju su činili predstavnici ministarstva, Granične policije i Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Analizom stanja na terenu došlo se do slike stanja na svim međunarodnim graničnim prelazima i u sjedištima organizacionih jedinica Granične policije. Izrađen je projektni zadatak, a u saradnji sa Delegacijom EU, u okviru IPA programa, sprovedena je nabavka i zaključen ugovor o nabavci opreme i radova za sistem nadzora na 50 lokacija, koji radi od jula.
– Granična policija je dobila funkcionalan sistem video-nadzora, koji bi, prema našem mišljenju, trebalo da u znatnoj mjeri da smanji mogućnost koruptivnog djelovanja njihovih policijskih službenika – piše u informaciji Ministarstva bezbjednosti.
Da je potrebno ulagati u granicu često ističu i u Graničnoj policiji BiH, koja provjere obavlja na 83 granična prelaza, od čega je 55 međunarodnih graničnih prelaza i 28 za pogranični saobraćaj.
Granični prelazi su pod lupom brojnih institucija i parlamentarnih komisija koje su zadužene da vode brigu o stanju na granici. Ranije analize su pokazale da nešto više od 20 odsto prelaza ima uslove za dobar rad, uglavnom oni novoizgrađeni i međunarodni aerodromi.
U Graničnoj policiji ranije su istakli da vjeruju da će ugovoreni posao za postavljanje nadzora poboljšati bezbjednost i transparentnost rada.
Infrastruktura
Iz Granične policije BiH su u nekoliko navrata isticali da neadekvatno stanje infrastrukture u pogledu ispunjavanja minimalnih standarda kada je riječ o opremljenosti utiče na otežano izvršavanje poslova granične provjere. Određene poslove u vezi sa kamerama na granici sprovodi i Uprava za indirektno oporezivanje.
/Glas Srpske/