”To su opasna sredstva koja mogu izazvati teške tjelesne povrede onih koji ih koriste ili nekoga iz okoline, posebno u situacijama kada ih koriste djeca bez nadzora i znanja odraslih”, rekla je Dragica Radović, ombudsman za decu Republike Srpske.
Ona je istakla da je obaveza odraslih da preventivno reaguju i da edukuju djecu o opasnostima i mogućim posljedicama upotrebe pirotehničkih sredstava.
”Najbolja preventiva jeste nekorišćenje ovih sredstava, jer se praznici mogu proslaviti ljepše, ugodnije i svečanije i bez njihove upotrebe”, istakla je Radovićeva.
Kako je rekla, roditelji treba da upoznaju djecu s opasnostima koje im prijete upotrebom pirotehničkih sredstava, te da im ne kupuju i ne poklanjaju ova opasna sredstva.
”Roditelji i odrasli treba da budu primjer svojoj djeci, te da razna pirotehnička sredstva ne koriste pred djecom jer time samo podstiču njihovu radoznalost i šalju im pogrešnu poruku”, dodala je Dragica Radović.
Banjalučanin Aleksandar Tramošljika smatra da je upotreba pirotehnike za vrijeme slavlja opravdana, ali ukoliko se pravilno i umjereno s njom rukuje.
”Mislim da su petarde kao oblik izražavanja slavlja uredu, ukoliko se vodi računa da to bude primjereno. Svjedoci smo da se svake godine pretjeruje, da djeca dolaze u dodir sa sredstvima i da zbog nepažnje bude i povrijeda. E, to mi se ne sviđa”, ističe Tramošljika.
Njegova sugrađanka Milijana Obradović, majka dvoje djece, nije pristalica upotrebe pirotehnike.
”Nisam pristalica, donose mnogo stresa djeci, starima, kućnim ljubimcima. Budimo humani i solidarni sa drugima”, poručuje Milijana.
Prema riječima ombudsmana za djecu, upotrebom petardi posljedice za dijete i njegovo zdravlje i psihofizički razvoj mogu biti veoma teške i dugotrajne, sa nesagledivo štetnim efektima, a roditelji prije svih snose odgovornost za sigurnost i postupanje svoje maloljetne djece.
/Srpskainfo/