Da vozači i njihovi saputnici još ne shvataju ozbiljno značaj upotrebe bezbjednosnog pojasa pokazao je pametni sistem za detekciju i obavještenje koji je za samo sedam dana evidentirao 2.851 prekršaj ove vrste.
Pametni sistem za detekciju i obavještenje o korišćenju sigurnosnog pojasa i mobilnog telefona na Bulevaru srpske vojske u Banjaluci pušten je u rad 28. maja, a prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS, do 3. juna registrovao je ukupno 3.341 prekršaj.
Od ukupnog broja, kako su istakli u MUP-u, 490 prekršaja se odnosilo na korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje.
”Da su vozači i suvozači ipak postali savjesniji od kada je sistem pušten u rad pokazuje podatak da je evidentirano oko 31 odsto manje prekršaja zbog korišćenja mobilnog telefona od strane vozača i 46 odsto manje prekršaja zbog nekorišćenja bezbjednosnog pojasa u odnosu na period testiranja rada sistema, od 21. do 27. maja ove godine, dok LED displej nije bio instaliran na lokaciji”, kazali su u MUP-u Srpske i istakli da je u pitanju projekat preventivne prirode čiji je cilj da se podigne svijest građana i time poveća bezbjednost u saobraćaju.
Nesavjesne vozače, osim ovog pametnog sistema, već duže motre kamere za automatsko prepoznavanje registarskih oznaka, koje su, prema podacima MUP-u, zaključno sa 4. junom evidentirale ukupno 45.983 prekršaja na području Srpske zbog vožnje neregistrovanog vozila.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović istakao je za “Glas Srpske” da vozači, koji krše jedan propis, ne poštuju ni druga pravila u saobraćaju.
”Za očekivati je da će vozač koji u saobraćaju učestvuje sa neregistrovanim vozilom, kršiti i druge propise, kao što su vožnja pod dejstvom alkohola, bez pojasa i prekoračenje ograničenja brzine”, kazao je Radović. Dodao je da su kamere najbolji način da se smanji broj neregistrovanih vozila, kao i podigne svijest korišćenja bezbjedonosnog pojasa i odloži telefoniranje tokom vožnje.
”Istraživanja iz 2019. godine su pokazala da je broj vezanih na prednjim sjedištima u vozilu iznosio 71 odsto, a godinu kasnije 81 odsto. To je značajno povećanje korišćenja pojasa. Međutim, problem je korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje. Poražavajuće je to da je u istom periodu povećan broj vozača koji koriste telefon tokom vožnje sa 4,4 na 6,3 odsto”, kazao je Radović.
Upozorenje
Pametni sistem u Banjaluci, osim što automatski prepoznaje registraciju vozila, detekciju nekorišćenja sigurnosnog pojasa i korišćenje mobilnog telefona u vožnji, ima i fleš lampe koje služe za osvjetljenje vozila radi kvalitetnije fotografije i veće tačnosti.
Lampe blicaju na svako vozilo, a ne samo vozilo u prekršaju. Ukoliko pametna kamera evidentira da vozač ili suvozač nisu vezani ili ako vozač koristi mobilni telefon, na LED displeju se ispisuju registarske oznake vozila u prekršaju i upozorenje ”Vežite pojas” i ”Ne koristite mobilni telefon”.
/Glas Srpske/