Stanovnici BiH plaćaju najvišu cijenu lijekova u regionu, a regulativa koja se odnosi na domaće tržište lijekova koje je vrijedno više od 700 miliona maraka, u isključivom je interesu veletrgovaca i maloprodajnih lanaca apoteka, pokazala je analiza Udruženja “Misli dobro”.
Istraživanje na temu “Realna cijena lijekova” koje su članovi Udruženja “Misli dobro” uradili uz pomoć Centra civilnih inicijativa i USAID-a pokazala je da je devet, od posmatranih 13 lijekova iz grupe deset najprodavanijih u BiH, najskuplje u regionu i da odgovornost za to nose svi nivoi vlasti, prije svega Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Naglasili su da je BiH sve do 2017. godine bila jedina zemlja u Evropi koja nije imala pravilnik o cijenama lijekova.
Upozorili su da posebno zabrinjava to što nema nadzora nad tržištem lijekova u BiH.
Pravilnikom o načinu kontrole, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH koji je na snagu stupio 1. januara 2017. godine, predviđeno je da direktor Agencije za lijekove u roku od 60 dana imenuje organ koji će vršiti nadzor nad primjenom tog Pravilnika.
Međutim, nadzorno tijelo imenovano je tek u decembru 2018. godine i zbog problema sa naknadama danas ne funkcioniše i ne zasjeda.
Član Udruženja “Misli dobro” Uroš Vukić rekao je da Pravilnik koji je na snazi u BiH najviše ide na štetu građana.
”Maksimalna veleprodajna marža na lijekove u BiH je osam odsto, dok je u Srbiji i Crnoj Gori šest odsto”, rekao je Vukić. Dodao je da ništa bolja situacija nije ni kada su u pitanju maloprodajne marže koje su definisali nadležna ministarstva zdravlja Srpske i FBiH koje su fiksne i iznose 20, odnosno 25 odsto, dok su te marže u Crnoj Gori 18 odsto, a u Srbiji i Hrvatskoj su diferencirane na način da što je lijek skuplji propisana marža je manja.
”Primjera radi, na lijek čija je cijena 1.000 maraka, apoteka u Republici Srpskoj može zaraditi 200 maraka, u FBiH 250, a u Crnoj Gori 180 maraka, dok u Hrvatskoj mogu da zarade 100, a u Srbiji svega 15,60 KM”, pojasnio je Vukić.
Da su razlike u cijenama lijekova istog proizvođača i istog pakovanja drastično različite u BiH i primjera radi Srbiji, potvrdila je i sekretar Udruženja žena oboljelih od raka dojke “Iskra” Verica Tadić, naglasivši da se razlike u cijenama mjere i hiljadama maraka.
”Primjera radi jedan konkretan lijek kod nas košta 6.000 KM, a u Srbiji 4.400 maraka. Oboljele žene predaju poslije te raačune u Fond zdravstvenog osiguranja RS i čekaju na refundaciju”, rekla je Tadićeva.
/Glas Srpske/