Psi lutalice su dugogodišnji problem građana Gradiške, koji često dolaze u situaciju ih psi napadaju, što je posebno izraženo na nekoliko lokacija, pa su građani ljuti a institucije tvrde da rade sve kako bi ovaj problem riješili.
Kada govorimo o lokacijama, psi lutalice se u čoporu najčešće pojavljuju na tri mjesta: na putu od novog Centruma prema starom, preko puta benzinske pumpe “Epi”; zatim u naselju Senjak, kod trgovačkog centra “Robot” i možda najopasnija lokacija je raskrsnica prema Kruškiku, u blizini restorana “Bakus”. Na pomenutim lokacijama, po riječima građana psi često napadaju stanovništvo, a najteže je pješacima i biciklistima, pogotovo djeci, za koju su građani posebno zabrinuti.
Jedan od građana Gradiške, koji je imao loše iskustvo, je Mladen Todorović. Njega su, dok se vraćao kući s unukom napali psi preko puta starog Centruma.
“Dok sam se vraćao s unukom kući nas su napali psi i vjerujte da nije ni malo bezazlena situacija. Nervozu mi je izazvala i činjenica da mi se unuk uplašio, pa ovim putem apelujem na institucije da preduzmu nešto, kako i drugi građani ne bi došli u sličnu situaciju.”
Pored Todorovića i drugi građani Gradiške su dolazili u slične probleme. Sa druge strane institucije, prije svih Gradska čistoća, tvrde da rade svoj posao i da su u cilju efikasnijeg djelovanja uključili policiju.
“Higijeničarska služba u kontinuitetu ulaže maksimalne napore na smanjenju broja pasa lutalica u gradu. Samo u 2022. godini Higijeničarska služba imala je 362 intervencije, bilo da je riječ o prijavama građana ili prikupljanju leševa životinja nastradalih na putevima. U 2021. godini ova služba imala je 1.883 ovakve intervencije. Kako bi se smanjio broj pasa lutalica radnici službe svakodnevno obilaze grad, izlaze na teren na sve prijave građana i svakodnevno komuniciraju sa Komunalnom policijom. Provode se i radne akcije, uz angažovanje većeg broja radnika, kao i sedmične akcije oko osnovnih i srednjih škola u gradu.”
Kako kažu u Higijeničarskoj službi, u provođenju ovih aktivnosti susreću se sa brojnim problemima.
“Na određenim lokacijama, gdje građani hrane pse lutalice, postavljaju se zamke, te iste od građana bivaju uništene, a životinje puštene. Takođe, postoji sumnja da se psi sa susjednih područja dovoze u Gradišku, a izražen je i problem vlasničkih pasa koje neodgovorni građani puštaju izvan svojih dvorišta. Po ovim pitanjima ostvarena je saradnja sa predstavnicima gradske Komunalne policije i Policijske uprave Gradiška u cilju sankcionisanja prekršaja.”
Doprinos navedenim aktivnostima kontinuirano pruža i Gradska uprava Gradiška kroz djelovanje Komunalne policije, koja po zaprimljenim prijavama građana i obilaska terena, angažuje Higijeničarsku službu radi zbrinjavanja pasa. Po svim prijavama vezanim za pse lutalice automatski se postupa, te se građani mole da ovakve pojave prijave Komunalnoj policiji.
Ono što građane dodatno zabrinjava je izgradnja azila u Lužanima, za koji tvrde da bi mogao ohrabriti ljude iz drugih opština da ostavljaju pse na području Gradiške. Međutim, iz Gradske uprave tvrde da su preduzeli sve potrebne mjere kako bi ovaj problem suzbili.
Ovaj izuzetno složen problem ne može biti riješen bez zajedničkog djelovanja institucija i građana, jer su upravo građani ti koji najviše ispaštaju zbog ovog problema, pa je potrebno da izvrše veći pritisak na institucije, kako ne bi došli u situciju u kojoj se našao Todorović.