Jutros je parastosom i polaganjem cvijeća obilježeno 27 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije tokom akcije hrvatske vojske pod nazivom “Bljesak”. U pomenutoj akciji poginulo je 283 lica srpske nacionalnosti, od kojih je bilo 107 civila.
Hrvatske snage su prvog maja 1995. godine izvršile agresiju na teritoriju zapadne Slavonije koja je bila pod zaštitom UN, te izvršile etničko čišćenje Srba sa ovog prostora koje je počela Nezavisna Država Hrvatska, poručila je predsjednica Republike Srpske, Željka Cvijanović.
“Svo ovo stradanje je pratilo i materijalno stradanje i uništavanje civilnih i vjerskih objekata u čemu se su vidjele jasne namjere da se zatre trag da su tu nekada živjeli Srbi i da su bilo šta imali od svoje imovine i onoga što im je važno u njihovom društvenom životu. Ono što je najtragičnije je to što je najviše stradanja bilo tokom bombardovanja izbjegličke kolone, a da se sve to dešavalo u jednom abijentu u kojem su mirovnjaci Ujedinjenih nacija trebali da obezbijede mir, stabilnost i zaštitu civila.
Tragedija Srba u zapadnoj Slavoniji seže duboko u istoriju, gdje u 700 godina, koliko su Srbi živjeli na ovim prostorima, ni jedna generacija nije naslijedila kuću od prethodne, kaže predsjednik Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije, Krsta Živković.
“Knjige kažu da Srbi u zapadnoj Slavoniji postoje 700 godina. Ni jedan Srbin nakon 50 godina od svojih predaka nije naslijedio kuću. Od svih ratova nikada niko ništa nije naslijedio. Uvijek smo proganjani, ubijani i ovo je prvi rat gdje smo spasili živote iako smo ostali bez teritorije.”
Nova tetirotija i novi dom ih je dočekao sa druge strane rijeke Save, gdje je Gradiška otvorila svoja vrata i prihvatila sve Srbe sa prostora zapadne Slavonije, istikao je gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić.
“Prije 27 godina su Srbi po prisilom morali da traže spas preko mosta slobode, da traže spas s ove strane rijeke Save. Grad Gradiška je tada otvorio svoja vrata, svoju dušu i srce da prihvati sve ljude. Evo i danas je naše opredjeljenje da se okupljamo i obilježavamo nakon 27 godina ovaj egzdus i da prihvatamo sve ljude ali nikako da zaboravimo stradanje ovih ljudi išto je najgore niko za ovaj zločin nije odgovarao.”
Od 1991. godine do 1995. u zapadnoj Slavoniji stradao je 1.241 Srbin, a samo u akciji Bljesak poginulo je njih 283, od kojih 107 civila, među kojima 43 žene i 12 djece. Današnjem aprastosu su pristustvovali predsjednica Republike Srpske, Željka Cvijanović, poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH, Branislav Borenović, potpredsjednik NSRS, Denis Šulić, Narodni poslanici u NSRS, Jelena Trivić, Milan Švraka i Ognjen Žmirić, te ostali zvaničnici institucija i udruženja proisteklih iz prethodnog rata.