U Gradišci su danas obilježene tri decenije od osnivanja Lake pješadijske brigade Gradiška i 19. Pješadijske srbobranske brigade, a tim povodom služen je parastos i položeni vijenci na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Vijence i ruže na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata u Gradišci položile su delegacije gradskih i republičkih organa vlasti, BORS-a, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, Policijske uprave Gradiška, predstavnici brigada i gradskih organizacije prositeklih iz otadžbinskog rata, te političkih partija.
Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske /BORS/ Radan Ostojić rekao je da je i sam kratko bio pripadnik Srbobranske brigade, kada je i teško ranjen, zbog čega mu je posebno drago što je prisustvovao današnjem obilježavanju značajnog jubileja dvije slavne brigade.
Ostojić smatra da borci i porodice poginulih, zbog svega što su dali za Republiku Srpsku, zaslužuju mnogo bolji položaj u društvu, te naveo da će kao novoizabrani predsjednik BORS-a upravo raditi na tome, kao i na vraćanju jedinstava u Boračkoj organizaciji.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić istakao je da su obje brigade svoj ratni put posvetile odbrani srpskog naroda i Republike Srpske, a da posebno poštovanje treba iskazati onima koji su poginuli u toj borbi i njihovim porodicama.
“Naša obaveza je danas da sačuvamo tekovine njihove borbe i prostor gđe možemo da baštinimo svoju trdiciju i kulturu i da se dalje razvijamo. Кao što je na početku rata pokazano jedinstvo i sada je to jedinstvo potrebno, jer smo ponovo u sličnoj poziciji, kada mnogima smeta Republika Srpska”, naglasio je Adžić.
Ratni komandant Gradiške brigade, general Boško Gvozden, naveo je da je brigada formirana 12. juna 1992. godine, da je tokom rata imala i više od 5.000 boraca, te učestvovala u “Proboju koridora”, na dobojskom ratištu, Кostrešu, Igmanu, Bjelašnici i drugim ratištima širom Republike Srpske, a branila je više od 40 kilometara sjeverne granice na Savi.
Gvozden je istakao da danas treba jasno i glasno govoriti o značaju ratnog puta ove brigade.
“To je bila, ne samo zaštita kućnog praga, nego i borba za slobodu srpskog naroda, crkve, pisma, kulture i drugih vrijednosti”, naglasio je Gvozden.
Jedan od ratnih komandanata Srbobranske brigade, Stanko Puškar, naveo je da je ova brigada brigada formirana 26. marta 1992. godine, sa 282 borca, a već u junu te godine brojala ih je gotovo 5.000.
Brigada je branila južne granice Republike Srpske i sve borbene zadatke je uspješno izvršila. Zbog složene situacije, zajedničkih napada hrvatskih i muslimanskih snaga, te opasnosti od okruženja civila i vojnika, naređeno je da se 12. septembra 1995. godine evakuiše stanovništvo, a nakon toga se brigada povukla na polažaj na lijevoj obali rijeke Ugar na području Кneževa.
Tokom rata poginulo 120 boraca Gradiške brigade i 328 boraca Srbobranske brigade.
/M.Malešević/RTVG/