Javno preduzeće “Pošte Srpske” su u saradnji sa Udruženjem uzgajivača lipicanaca Republike Srpske, na “Salašu popa Teše” u Srpcu promovisali poštansku marku “Kulturno nasljeđe” sa motivima kosidbe na Balkani i uzgoja konja rase lipicanac.
Čitav događaj je organizovan kao vid manifestacije pod nazivm “lipicanac u mom selu 2022”, u sklopu kojeg su Pošte Srpske upriličile promociju poštanske marke pod nazivom “Kultuno nasljeđe”.
“U okviru ove poštanske marke izdali smo dva motiva. Jedan motiv je kosidba na Balkani, a druga je uzgoj konja rase lipicanac i tim povodom smo ovdje danas. Sa svojim motivima koji obilježavaju tradiciju našeg naroda poštanske marke su naši ambasadori, a mi smo upravo zbog toda danas i predstavili ovakvu poštansku marku koja je duboko vezana za našu tradiciju”, ističe Dijana Grujić, rukovodilac skužbe za marketing Pošta Republike Srpske.
Član Udruženja uzgajivača lipicanaca Republike Srpske, koji je ujedno i vlasnik pomenutog ranča, Milan Petković, se osvrnuo na značaj konja lipicanera za samog čovjeka, poručivši da je na današnjij Skupštini ovog udruženja bilo dinamično, gdje su definisani određeni ciljevi.
“Konj lipicaner i kosidba su tradicija Republike Srpske. Stoga smo se mi okupili danas ovdje kako bi održali Skupštinu Udruženja uzgajivača lipicanaca i definisali određene ciljeve, to jeste da udruženje vodi matične knjige za konje lipicanere. Značajno je i to da je uzgoj konja lipicanera nominovan za UNESCO-vu listu nematerijalnog kulturnog dobra. Tim povodom je izdata i poštanska markica ali je i Muzej Republike Srpske organizovao jednu posebnu izložbu i pobrojao sve konjičke klubove i sve uzgajivače lipicanera”.
Na samom događaju učešće su uzele i kolege iz susjednih zemalja koji se bave uzgojem konja lipicanere, prije svih vlasnici ergela iz Lipika i Đakova iz Hrvatske, te direktor ergele “Lipica” iz Slovenije, kao najstarije ergele za uzgoj lipicanera na ovim prostorima.
Slovenci su optimisti i kažu da su došli s ciljem da prenesu svoja iskustva, te se nadaju da će udruženje koje djeluje u Republici Srskoj uspjeti u svojim ciljevima i to veoma brzo.
Sama manifestacija je podrazumijevala pored sastanka i vožnju kočijama do hrama Svete Marije Magdalene u Kaocima, nakon čega je upriličen zajednički ručak.