Ako ste rođeni u periodu od 1995. do 2010. godine, onda ste vi pripadnik generacije Z, a ako ste u ovom periodu dobili dijete, onda ste roditelj jednog ili više Zumersa. Generacijski jaz i nerazumijevanje generalno, ne samo u odnosu roditelj-dijete, je izazov koji je pratio sve generacije od kako postoji čovječanstvo.
Rečenica: ”U moje vrijeme…”, je bila prisutna u doba mog odrastanja, u periodu odrastanja moje mame, i svakako je prisutna i danas. Odraslim ljudima, spontano nestane sjećanje na to da su oni nekada bili mladi, pratili trendove svog vremena, i isto tako kao i današnje generacije bili neshvaćeni od strane pripadnika starijih generacija.
Generacija Z, je generacija koju smatraju asocijalnom, depresivnom, nezainteresovano, a neki čak kažu da su nesposobni, razmaženi, te da imaju visoka očekivanja od svojih poslodavaca. Bujica predrasuda o mladim ljudima koja će do 2025. godine činiti više od jedne četvrtine radnog stanovništva.
Da se mi ne bi vodili predrasudama, danas ću pokušati da vas upoznam sa Zumersima.
Da li su Zumersi asocijalni?
Iako starijim generacijama možda zvuči čudno, da se neko socijalizuje putem društvenih mreža, ova generacija komunicira sa velikim brojem osoba iz drugačijih kultura, te se tako upoznaju sa njima i imaju izrazito visok stepen tolerancije, te poštuju različitosti. Snepčet, TikTok i Instagram, omogućavaju im da brže stupe u kontakt i sa onima koji su im slični, a odlična stvar je što tu nema granica. Istina, žive komunikacije nedostaje, ali da li je to zaista toliko loše? Ako kroz svoje naloge na društvenim mrežama ostvaruju kvalitetne odnose, koga briga da li sjede i ispijaju negdje kafu sa društvom ili razmjenjuju muziku i njima korisne sadržaje u grupnim četovima?!
Zumresi su nezainteresovani?
Istraživanja sprovedena širom svijeta, pokazuju suprotno. Pokazali su se kao do sada ekološki najosvještenija generacija. Vrlo su žustri u borbi protiv klimatskih promjena. Strastveno igraju igrice, slušaju muziku, gledaju stare filmove, serije, a internet koriste kao sredstvo za učenje, te stoga na mnogo brži i jednostavniji način dolaze do sadržaja koji ih zanimaju i koji su im potrebni.
Da li su oni zaista lijeni i neradnici?
Rano djetinjstvo ove generacije obilježeno je velikom ekonomskom krizom iz 2008. godine, što je kod njih rezultiralo odgovornijim odnosom prema novcu i ulaganjima. Cijene svoje slobodno vrijeme, pa se zbog toga više odlučuju za poslove u IT sektoru ili na razvijanje vlastitog biznisa. Ne znam kako ih neko za to može kriviti. Ako želite da imate novac u kapitalističkom sistemu vi morate da se odreknete mnogo toga, a prvenstveno vremena sa porodicom, prijateljima, a i sa samim sobom. Lično ja se divim generaciji koja će naći način da zaradi, a da stigne i da uživa. Rekla bih da oni uče na našim greškama, a ne da je to lijenost.
Šta još lijepo mogu reći o njima?
Istraživanja su takođe pokazala da su privrženiji porodici, nisu toliko skloni alkoholu, te da umjesto deset kafa dnevno, piju čajeve i cijeđenu narandžu, a generalno daju značaj zdravijem načinu života. Čini mi se da nisu ni razmaženi, nego samo mnogo bolje vode računa o sebi od prethodnih generacija.
Sa kojim problemima se susreću?
Njihovo vrijeme, kao i svačije ima svoju težinu, pa tako pripadnici ove generacije imaju problema sa pažnjom i održavanjem koncentracije, jer su odrasli u digitalnoj eri. Lako gube strpljenje, zbog toga što su navikli da im je na internetu sve brzo dostupno. I na žalost često pate od depresije. Koliko može biti dobro to što prate određene sadržaje koje postavljaju na mrežama popularni influenseri, toliko može biti i loše ukoliko je taj sadržaj neprimjeren ili stvara lažnu sliku i postavlja nerealne standarde života. Takođe je porastao stepen internet nasilja među srednjoškolcima, jer se društvene mreže ne koriste samo za dobre stvari, nego i za istresanje frustracija.
Kako god da ih shvatimo, a ja se iskreno nadam da ćete ih probati prihvatiti i prići im sa razumijevanjem, oni su tu, i to ne možete negirati. Ako ne možete razumjeti, onda nastavite da gunđate protiv njih, a oni će se svakako snaći, u to ne sumnjam.