Javna zdravstvena ustanova “Apoteka Gradiška” predstavlja mjesto za uhljebljavanje partijskih vojnika SNSD-a, rođaka ali i mjesto gdje su plate, kako naš narod kaže “bogovske”.
U istraživanju koje je uradila Micro mreža, postoje brojne nepravilnosti kod zapošljavanja u JZU “Apoteka Gradiška”, od kojih smo neke i objavili. Ipak, u oči bodu plate rukovodilaca zaposlenih u ovoj zdravstvenoj ustanovi koje su poprilično visoke, kao i kuknjava rukovodstva kako je finansijsko stanje zbog određenih zakonskih odluka u Apoteci poljuljano.
Tako je na sjednici Skupštine grada Gradiška, održanoj u julu prošle godine, direktorice JZU Apoteka Gradiška, tokom svog izlaganja napomenula da im fali sredstava. Direktorica se konkretno požalila na odluke Narodne skupštine Republike Srpske o povećanju plata zaposlenima u javnom sektoru, zbog čega Apoteka neće moći da ispuni svoje zacrtane planove.
Direktorici je očigledno problem da plate poveća svim radnicima ali zato na svojoj plati ne štedi novac apoteke. Prema podacima s kojima raspolaže Micro mreža, direktorica JZU “Apoteka Gradiška” prima mjesečnu neto platu u iznosu od 4.500 KM. Naši izvori tvrde da je plata direktoce viša ali konkretan odgovor na pitanje upućeno rukovodstvu apoteke ni putem Zakona o slobodnom pristupu informacijama, nismo uspjeli dobiti.
Prema podacima s kojima raspolaže organizacija “Transparency international”, plata Kovečevićeve za 2021. godinu je 4.292.00 KM, pa ako na to dodamo povećanja koja su uslijedila, nije čudo što plate u Apoteci zovu bogovskim. Primjera radi, ako uporedimo platu direktora UKC-a Republike Srpske, Vlade Đajića i Kovačevićeve, ona je Đajića prešišala za oko 1.500 KM.
Kovačevićevu štiti Upravni odbor, na čelu sa SNSD-ovim Nenadom Adamovićem, koji nam je odgovorio da se plate isplaćuju po zakonu, a da nam pravilnik po kojem se isplaćuju plate, bonusi i ostale naknade ne može dati jer se radi o poslovnoj tajni. Tako naši direktori pare troše tajno, a kukaju i žale se javno.
Kovačevićeva je maksimalno iskoristila poziciju direktora gradiške Apoteke, pa je u prvoj godini mandata zaposlila svog brata Dalibora Žunića u računovodstvo, mimo konkursa. Sestra nije štedila na bratovoj plati, pa Žunić svaki mjesec primi platu u visini od 3.400 KM. Da sve bude kako treba i ostane u krugu porodice i prijatelja, direktorica se pobrinula tako što je svom zamjeniku Draganu Kasagiću osigurala platu od 3.760 KM.
U Apoteci je do prije mjesec dana bila zaposlena i Aleksandra Stojanović, bivša direktorica Radio-televizije Gradiška, koja je nakon svađe sa Zoranom Adžićem i Milanom Pilipovićem, raspoređena na mjesto “Pomoćnika direktora za digitalne medije i marketing” u gradiškoj Apoteci. Ova avantura je Apoteku i građane Gradiške mjesečno koštala 2.830,00 KM, a da se radi o izmišljenom mjestu ispostavilo se nakon odlaska Stojanovićeve u kabinet novog ministra Denisa Šulića, jer na njeno mjesto nije došao niko. Takođe, napominjemo da je i Stojanovićeva na ovo mjesto došla mimo konkursa.
Apoteka Gradiška je osnivač firme “Galenfarm d.o.o.”, čija direktorica Marija Subotić, ima mjesečnu platu oko 4.200 KM. I Galenfarm je frima za stranačke kadrove SNSD-a, što potvrđuje primjer zapošljavanja odbornice SNSD-a, Danke Mikić.
Komentar na isplatu ovih plata i zapošljavanja bez konkursa smo pokušali dobiti od grada Gradiška, koji je vlasnik Apoteke ali bezuspješno, jer iz Gradske uprave Gradiška Micro mreža niti dobija obavještenja, niti nam odgovaraju na mailove i upite. Ovaj trend ćutanja Gradske uprave je započet nakon što je Dragutin Kovačević postao šef kabineta gradonačelnika Zorana Adžića.
Tražili smo mišljenja stručnjaka, koji su nam pojasnili da bez obzira na zakonske regulative kada su u pitanju plate, direktori i službenici Apoteke, ne mogu imati tako visoke plate.
Mi smo išli toliko daleko da smo se obratili Inspektoratu Republike Srpske, čiji inspektori su bili na terenu ali kako nam je odgovoreno, inspektori rada nisu nadležni za plate rukovodilaca-direktora, nego samo radnika. Kada smo pokušali nešto više da saznamo u jednoj od poslovnica Apoteke, prijavljeni smo policiji, nakon čega smo bili i pozvani na razgovor u Policijsku upravu Gradiška.
O koliko bitnom preduzeću za grad Gradišku se radi govori i podatak, da ovo preduzeće zapošljava oko 58 radnika, a da mu je godišnji prihod oko 7,7 miliona KM. Galenfarm s druge strane zapošljava oko 30 radnika, sa godišnjim prihodom oko 2,4 miliona KM. Kako se radnici mimo konkursa gomilaju, a plate isplaćuju na ovaj način, pomenuta preduzeća će doći u situaciju da će njihov opstanak i poslovanje biti upitno.