U sklopu projekta “Hitni projekat COVID-19” kojeg provodi Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS uručena je medicinska oprema javnim zdravstvenim ustanovama Bolnici Gradiška, Bolnici “Dr Mladen Stojanović” Prijedor, te Domu zdravlja Gradiška i Domu zdravlja Prnjavor. Vrijednost projekta iznosi preko 750 000 KM.
Kada je u pitanju Bolnica Gradiška, ona je u sklopu ovog projekta dobila 10 pacijent monitora i digitalni RTG aparat, ističe ministar zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske, Alen Šeranić.
“Ova oprema će pomoći samo funkcionisanje rada Bolnice. Ne treba zaboraviti da je Vlada Republike Srpske svojom odlukom doznačila novce Bolnici Gradiška krajem prošle godine, za nabavku novog CT aparata, čime ćemo mi Radiološku službu s ovim aparatima u Bolnici Gradiška da podignemo na jedan viši nivo. Ukupna vrijednost ove donacije je negdje preko 750 000 KM.”
Na vrijednoj donaciji Vlade RS zahvalio se i direktor Bolnice Gradiška, Rajko Dodik, koji je istakako da će ovi aparati znatno unaprijediti i olakšati rad Radiološkoj službi, koja je do sada radila uz pomoć analognih aparata koji su bili skloni kvarovima.
Digitalni RTG aparat će poboljšati kvalitet rada, prije svega će doprinijeti brzini i kvalitetu slike, dodaje načelnik Radiloške službe u Bolnici Gradiška, Saša Čelić.
Vladi Republike Srpske se zahvalio i gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, rekavši da Bolnica Gradiška pokriva tri lokalne zajednice, što je oko 100 hiljada pacijenata. Dodao je i to da se nada da će u što skorijem roku Dom zdravlja Gradiška ući u sistem trezorskog poslovanja.
“Danas evo Bolnica dobija jedan stacinarni digitalni RTG uređaj koji je vrlo bitan za rad ove naše ustanove, a isto tako Dom zdravlja Gradiška dobija pokretni digitalni RTG uređaj koji će puno značiti u funkcionisanju samog Doma zdravlja. Zamolio bih ministra da naš Dom zdravlja od prvog januara 2023. godine uđe u sistem trezorskog poslovanja kako bi riješili probleme koje trenutno imamo.”
Bebe su dobro i to je najvažnije
Na pitanje novinara u kakvom su stanju dvije bebe koje su krajem prošlog mjeseca iz gradiškog podrodilište prebačene na UKC Banjaluka zbog infekcije i kolika je odgovornost ljekara za pojavu infekcije, Šeranić je poručio da je najvažnije da su bebe dobro.
“Ono što je najvažnije je da su bebe dobro, a na nama zdravstvenim radnicima je da pratimo procedure i da se ponašamo u skladu s tim i da vršimo redovan nadzor. Upravo zato što je nama zdravstvenim radnicima poznato da se ovakve stvari mogu dešavati, imamo ove procedure kada je u pitanju sama provjera. Ono što je važno je da se odmah reaguje i da se na bazi podataka koje imate napravi sve ono što je potrebno da se prevenira ponovna pojava takve vrste infekcije. Ja imam informacije da se ništa ponovo nije javljalo u Bolnici Gradiška, a imamo izvještaj Instituta za javno zdravstvo za sve mjere koje su preduzete u ovoj Bolnici.”
Šeranić je zaključio da se ovakve stvari mogu dešavati ali da sve treba raditi preventivno kako se ove stvari ne bi desile. Ipak, ministar je ostao dužan novinarima reći na kome je odgovornost zbog pojave bakterije klepsijele koja izaziva interhospitalne infekcije