Da humanost ne zna za prepreke dokazao je i Dragoslav Šinik iz Gradiške, koji se u vrijeme pandemije virusa korona stavio 24 časa na raspolaganje porodicama koje imaju djecu sa smetnjama u razvoju i pokrenuo akciju nabavke i distribucije lijekova kojih nema u BiH, a desna ruka su mu vozači kamiona i prijatelji širom regiona i Evrope.
Zahvaljujući Šiniku, koji je predsjednik gradiškog Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima, kao i njegovim saradnicima, u Srpsku i FBiH za nepunih 20 dana, od kada je počela akcija, stiglo je više od 300 lijekova.
Uz pošiljke, posljednjih dana dijele i maske, a Šinik kaže da je u proteklim danima preuzeo brojne uloge, od naručioca, špeditera, do vozača.
”Zahvaljujući ljudima koji su mi pomogli svi lijekovi su besplatni. Niko od porodica nije platio ni lijek ni dostavu i tako će biti dok traje ova kriza. Pojedinih lijekova nema kod nas ni u redovno vrijeme, ali je nadležni fond refundirao novac onima koji ga kupe, uz ovjeren recept iz apoteke. Sada smo došli u situaciju da ne idu autobusi ni automobili, a za Sloveniju je nekad iz Banjaluke išlo 500 automobila i mogli su da ponesu te lijekove”, rekao je Šinik.
Jedini način za dolazak do nekih lijekova, na primjer za epilepsiju, u vrijeme pandemije je, kaže, saradnja sa vozačima kamiona.
”Bez njihove pomoći, sve ovo ne bi imalo smisla. Oni, u svojim grupama za Srbiju, Sloveniju, Njemačku, Austriju, prate moje objave na društvenim mrežama i javljaju se kuda idu. Na primjer, prevoznik iz Novog Sada, ako ide za Sarajevo, doveze lijek do Rače, tamo se nađe sa kolegom koji ide u Banjaluku, a ja, zahvaljujući potvrdi za kretanje od Policijske uprave, preuzimam i prosljeđujem po prioritetima, kako nijedno dijete ne bi ostalo bez lijeka”, kazao je Šinik, koji je lani organizovao manifestaciju ”Svi smo mi dio vas”, koja je okupila više od 2.000 porodica iz 107 gradova, a koja im je sada osnovna baza sa saradnju.
Šinik kaže da do sada nije imao nikakvih problema na granici i dodaje da ima maksimalnu saradnju sa nadležnima.
”Naša djeca su posebno podložna infekcijama, ali mogu da računaju na mnoge dobre ljude koji će im na ovaj način pomagati koliko god mogu, sve dok se situacija ne smiri”, zaključio je Šinik.
/Glas Srpske/