Među njima su i dva neobična volontera, Elvedin Omerčić (35) i Toni Bošnjaković (36) koji zajedno imaju dva para ruku i jednu nogu, dok preostale tri zamjenjuju proteze, međutim, to ih nije spriječilo da se zapute u petrinjska sela, prenosi Blic.
Fotografija njih dvojice, radnika u “Sportskim novostima” i paraolimpijca dok volontiraju, pokušavajući da stradalima u zemljotresu stvore uslove za kvalitetniji život, preplavila je društvene mreže, piše Jutarnji.
– Nismo važni mi. Naša poruka je druga: “Ljudi, iskočite iz komfora, iz fotelja, udaljite se od Fejsbuka i idite na Banovinu. Tamo im je potrebna naša pomoć i danas, i sutra, i za pet mjeseci. Svi možemo da pomognemo bez obzira na invaliditet” – rečenice su koje uglas govore Elvedin i Toni.
Paraolimpijac Toni od dana razornog zemljotresa volontira, a Elvedinu je prethodne subote bio prvi put. Utisak užasa koji su tamo “upili” ne izlazi im iz glave.
– Katastrofa, tuga, očaj, jecaji. To je Banija. Kad sam se prvo veče vratio kući 29. decembra, pogledao sam se u ogledalo i video kako mi se vilica trese i koliko sam blijed, a suze samo cure. Invaliditet nikoga ne smije da spriječi da ne pomogne. Majstor za dimnjake Tomislav Benček, inače alpinista, vodio nas je u akcijama i usmjeravao šta i kako jer mi majstori nismo, ali smo radišni. U cijelom jednom selu riješili smo dimnjake. Snijeg je počeo da pada i bilo je teško gledati kako pada u kuće ljudima pa smo prionuli na posao, ali nažalost nismo mogli da završimo sve što smo planirali jer su se krovišta ledila – priča za Jutarnji Toni koji je bez obje noge ostao u bizarnoj nesreći pod vozom prije šest godina.
Tonijev poziv da odlazak na Baniju Elvedin nije mogao da odbije.
– Nisam se dvoumio kad me je Toni pitao da li ću ići sa ekipom, jer je to čovjek koji mi je dao motivaciju da hodam kroz život bez jedne noge. Imali smo koordinatora za pomoć na Baniji. Išli smo planski po selima da ne gubimo vrijeme. Cijepali smo drva ljudima i sklanjali ih na suvo, prekrili smo krov jednoj baki, snaga volje samo je rasla uprkos klizavom tlu jer nemam koljeno pa mi je bilo teže da hodam. Godine i invaliditet za pomoć tim ljudima nisu prepreka. Srce mi je puno. Kao osoba rođena 1985, nisam prošao rat, ali mogu da kažem da je taj kraj zapostavljen, a zemljotres je samo bio tačka na i – kaže Elvedin koji je bez jedne noge ostao u saobraćajnoj nesreći.
Na pitanje kako su ljudi reagovali kad su vidjeli da su im u pomoć pritekli mladići bez donjih ekstremiteta, Elvedin otkriva da odmah to nije bilo vidljivo.