Nakon skoro dva mjeseca restriktivnih mjera, život u Srpskoj se polako vraća u normalne tokove. Pojedine mjere su ublažene. Omogućen je rad zanatskim radnjama, prodavnicama neprehrambene robe, ustanovama kulture.
Sredina marta – tužne i prazne ulice najvećeg grada u Srpskoj. 44-ti dan poslije sve je živnulo.
Ublažavanje mjera mnogima je vratilo optimizam. Posebno zanatlijama, trgovcima i ugostiteljima, koji užurbano rade, kako bi se prilagodili novom načinu poslovanja.
Ispijanje kafe u osunčanoj bašti ugostiteljskog objekta, ili u obroku omiljenog restorana još uvijek nije moguće. Ipak usostiteljski radnici našli su rješenje. Hrana i piće od danas se može preuzeti na šalteru.
Više ne moramo čekati ni na popravku sata ili krojačku uslugu. Pregradni zidovi, dezinfekciona sredstva, rukavice i maske su obavezni.
Gužva nije dozvoljena.
– Imamo sva dezinfikaciona sredstva, a ljudi koji godinama dolaze kod mene, nikada neće ući po dvoje ili troje unutra. Uvijek sačekaju kada je gužva i dok nije harao virus – kaže Zora Kecman, krojačica.Stipo Petrušić, banjalučki časovničar ističe da će njegova firma mušterijama obezbijediti zaštitnu masku i rukavice, a kako navodi, pregradu između radnika i kupca već posjeduju.
Od 7 do 19 časova mogu da rade i autopraonice, hemijske čistionice, trgovine sa neprehrambenom robom, pa i manji butici.
– Pripreme su u toku, a ujedno i radimo samo sa striktnim mjerama, nema ulaska, nema probavanja robe, dozvoljen je boravak eventualno dva lica u objektu. Garderoba se nosi kući, i ako ne odgovara kupcu, nama se vraća ponovo – pojašnjava Bojana Marić, trgovkinja u butiku.
Na radost mnogih, otvorene su ustanove kulture. Narodna biblioteka “Filip Višnjić” u Bijeljini radiće od 8 do 13, dok od 8 do 10 časova prednost imaju stariji od 65 godina. Knjige se preuzimaju na šalteru.
– Odlučili smo se da radimo po principu zatvorenog sistema rada po preporuci Instituta za javno zdravstvo Srpske u kojem posjetioci mogu da na jednom mjestu vrate knjige i podignu predhodno naručenu knjigu od bibliotekara – kaže Јovan Cvjetković, direktor Narodne biblioteke “Filip Višnjić” Bijeljina.
Na frizuru i usluge kozmetičkog salona još ćemo sačekati. 11. maja o tome će odlučiti Republički štab.
Kako će ubuduće ove uslužne djelatnosti pružati usluge, provjerili smo sa frizerkom Јelenom.
– Koristimo jednokratne peškire i ogrtače, sve smo morali da obezbjedimo za klijente. Tu su i viziri za nas. Ne znam baš kako će to izgledati, jer znate da frizer mora da fokusira pogled – pojašnjava Јelena Grujić, frizerka.
I predškolske ustanove do 11. maja moraju organizovati rad na drugačiji način.
“Zvjezdica”, koja je do pandemije imala 800 mališana, napravila je protokol rada – grupisanje djece i vaspitača po boji soba, korišćenje toaleta i dvorišta u manjim grupama, mjerenje temperature. Roditelji će morati da sašiju ukrasne maskice, i obezbijede lični pribor za ručavanje, označen inicijalima.
– Pogledajte, to je sada jednolično, kada djeca doručkuju zdjelica se pere ali nismo u mogućnosti da poslije svakog obroka dezinfikujemo, tako da bi bilo dobro da djeca imaju svoje zdjelice koje će u toku dana koristiti i nama bi dosta olakšali posao. Na kraju dana one se potapaju u asepsol i pripremaju za sljedeći dan – rekla je Јelena Guslov, direktorka Predškolske ustanove “Zvjezdica” Banjaluka.
Redovne linije javnog prevoza još nisu u funkciji. A kojim tempom će se život potpuno normalizovati zavisi od nas.
Mjere jesu ublažene, ali na rukavice, maske i fizičku distancu moraćemo se navići, ako ne želimo da se epidemija vrati.