Povodom 24 godine od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije služen je pomen poginulim i ubijenim Srbima u Crkvi Presvete Bogorodice u Gradišci nakon čega su se prisutne delegacije i građani zaputili na most i spustili vijence i cvijeće u rijeku Savu.
Na pomenu je prisustvovao najviši vrh Republike Srpske na čelu sa predsjednicom Srpske Željkom Cvijanović kao i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik. Predsjednica Srpske Željka Cvijanović je poručila da su se najveći zločini desili tamo gdje je međunarodna zajednica djelovala kao protektorat.
“Iskazujemo poštovanje prema žrtvama kojima svijet ne želi da se bavi, prema zločinima kojima svijet ne želi da se bavi. Ovdje smo sada j Gradišci koja je postala dom svim ovim ljudima koji su preživjeli ovu strahotu i nadam se da ćemo budućim genercijama ostaviti u sjećanju na ovo mjesto i ovaj događaj. Najveći zločini su se dešavali na onim mjestima koja su bila pod protektoratom međunarodne zajednice, pa se s pravom pitamo koja je to njihova uliga bila.”
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da su Srbi narod koji je najviše stradao u prethodnom vijeku.
“Još početkom prošlog vijeka izgunulo je oko 35 odsto srpskog stanovništva u Srbiji, isto se ponovilo i u Drugom svjetskom ratu, gdje su najteže stradali Srbi s ovog područja. Nakon toga u ovom zadnjem ratu Srbi su ponovo stradali i to ovdje samo zato što su Srbi. Gdje svjedočimo da je istorija srpskog naroda jako teška.”
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić je poručio da je ovaj grad primio sve koji su u njega došli silom prilika i da je to sada novi dom za sve Srbe ne samo iz Zapadne Slavonije.
“Razoružana vojska, starci, žene i djeca su krenuli te ’95 ovamo ka Gradišci, koja ih je bezrezervno prihvatila. Ovo je jedan od najvećih egzodusa u novijoj istoriji. Mi smo oprostili, ali nećemo zaboraviti i spremni smo na dijalog i toleranciju i rijeka Sava je ta koja nas spaja a ne razdvaja.”
Adžić je još dodao da međunarodni sud nikoga za ovo nije procesuirao čime je nanešena velika nepravda srpskom narodu
Jedna od brojnih koji su napustili dom je i Miholjka Todorović, koja je izgubila brata u ratu, a sebe i porodicu doselila u zadnji čas.
“To su bili nepregledne kolone ljudi, traktora, auta. Mi smo se izvukli u zadnji čas. Mene su bukvalno istrgli iz njihovih ruku i tako smo prešli jedvo nekako ovamo. Ma muka mi je i dan danas kad se sjetim.’’
Spuštanjem vijenaca u rijeku Savu završen je pomen svim stradalim Srbima u Zapadnoj Slavoniji, povodom čega je bio zatvoren granični prelaz u Gradišci na nekoliko časova.
Foto: Miodrag Cofa Živanović