U Komlencu kod Kozarske Dubice danas je obilježeno 30 godina od stradanja narodnog heroja majora Milana Tepića.
Pomen je održan na mjesnom groblju u Komlencu u prisustvu rodbine, prijatelja i zvaničnika u okviru obilježavanja Dana sjećanja na narodnog heroja Milana Tepića.
Milka Nikolić, sestra majora Milana Tepića, izjavila je novinarima da i danas osjeća težinu i tugu, ali i ponos na čin njenog brata, za čije junaštvo zna skoro čitav region.
“Trideset godina je prošlo, gotovo čitav jedan život koji on nije proživio sa svojom porodicom i sa svojom djecom. Mi koji smo ostali, njegovi bližnji, živimo 30 godina ovako, drhtavog glasa i teško. Tragedija nas je obilježila, a više nema njegovih bliskih članova porodice, roditelja i supruge. Otišli su sa tom patnjom u sebi”, rekla je Nikolićeva.
Predsjednik Opštinske boračke organizacije u Kozarskoj Dubici Dragoljub Ćibić rekao je da je čin majora Tepića veliki i herojski, koji se poredi sa Stevanom Sinđelićem, Prvim srpskim ustankom i tim herojstvima.
“Naravno da je taj čin bio značajan i za našu borbu i za naš otadžbinski rat, ovdje za spas srpskog naroda na ovim prostorima. To je bila i majorova poruka jer je on rodom iz podnožja Kozare, iz našeg Komlenca, i znao je šta se sve ovdje dešavalo u Drugom svjetskom ratu i veliko stradanje Kozarske Dubice i srpskog naroda” uopšte, izjavio je Ćibić.
Ćibić je naveo da 30 godina od stradanja narodnog heroja majora Milana Tepića zbog pandemije virusa korona nije moglo biti obilježeno značajnije, jače i snažnije, te da iz istog razloga današnjem pomenu nije mogla prisustvovati porodica pokojnog vojnika Stojadina Mirkovića iz okoline Valjeva, koji je branio skladište zajedno sa majorem Tepićem.
“Naša mladost i naša budućnost mora da zna za ovaj herojski čin i mora da to nosi sa sobom kako bismo sačuvali sjećanje, oprostili, ali nikada zaboravili”, rekao je Ćibić.
Načelnik opštine Kozarska Dubica podsjetio je na okolnosti u u bjelovarskoj kasarni na Bedeniku na početku rata 1991. godine i naglasio da herojski čin majora Tepića treba pamtiti.
“Major Milan Tepić bio je oličenje čojstva, ljudstva, ponosa sa prostora Kozare i u čast njegovog stradanja i herojskog čina, jedna ulica u našem gradu nosi njegovo ime, kao i ulice u mnogim gradovima u Srbiji. Mi ćemo pozvati bratske opštine u Srbiji da njihove skupštine ustanove ulice sa imenom majora Milana Tepića i poginulog vojnika Stojadina Mirkovića”, rekao je Reljić.
Potpredsjednik Gradske organizacije porodica poginulih i nestalih boraca grada Prijedora Slaviša Kneginjić rekao je predstavnici te organizacije redovno dolazi na obilježavanje sjećanja na narodnog heroja Milana Tepića.
“Smatramo da je to veliki čin, koji mi jako poštujemo. Trebali bismo se na današnji dan više okupiti jer je Dubica dala tri velika junaka – majora Milana Tepića, Miću Stanojevića i Milenka Slijepčevića. To se uvijek treba reći i biti ponosan”, naglasio je Kneginjić.
Cvijeće na porodičnu grobnicu Tepića u Komlencu položili su delegacija opštine Kozarska Dubica, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Branislav Borenović, delegacija Opštinske boračke organizacije Kozarska Dubica, delegacija opštinskog SUBNOR-a, Udruženja starješina Vojske Republike Srpske iz Kozarske Dubice, predstavnik Organizacije porodica poginulih i nestalih boraca grada Prijedora Slaviša Kneginjić, rodbina i prijatelji porodice Tepić, među kojima i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Perica Bundalo.
Major Jugoslovenske narodne armije Milan Tepić poginuo je 29. septembra 1991. godine u bjelovarskoj kasarni na Bedeniku, nakon što je digao u vazduh vojno skladište i sebe, ne želeći da prepusti neprijatelju oružje kojim bi ubijao njegove vojnike.
Tom prilikom, stradali su i on i devetnaestogodišnji vojnik Stojadin Mirković, koji, uprkos Tepićevoj naredbi, nije htio da se preda.
“Jednom ljudi daju riječ, ona ostaje ili se pogazi. Ja sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju ako joj bude teško”, napisao je u posljednjem pismu major Tepić.
Predsjedništvo SFRJ je 19. novembra 1991. godine proglasilo majora Milana Tepića, rodom iz Komlenca kod Kozarske Dubice, narodnim herojem, posljednjim i jedinim u proteklom ratu.
U čast ovog junak, Republika Srpska ustanovila je Orden za posebne zasluge u ratu, a odlukom Skupštine opštine Kozarska Dubica 29. septembar proglašen je Danom sjećanja na narodnog heroja Milana Tepića.
Jedna ulica u Kozarskoj Dubici nosi ime Milana Tepića, a u Parku narodnih heroja podignuta je bista sa njegovim likom.
Narodnom heroju Milanu Tepiću posthumno je 2007. godine dodjeljen Zlatni grb opštine Kozarska Dubica, koji je uručen njegovom sinu Aleksandru.
U Komlencu, kod Kozarske Dubice, Tepićevom rodnom mjestu, svake godine se obilježava dan njegove herojske pogibije.
Obilježavanjem sjećanja na stradanje majora Milana Tepića završen je ovogodišnji program obilježavanja “Septembarskih dana odbrane” od hrvatske agresije 1995. godine.