Više od 60 mladih iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije učestvovali su na omladinskoj razmjeni u Novom Vinodolskom (Hrvatska) od 2. do 12. avgusta 2021. godine, održanoj zahvaljujući finansijskoj podršci Agencije za mobilnost i programe EU.
Projekat pod nazivom Active Youth for Active Society je uspješno sproveden kroz saradnju tri organizacije – “Udruga udomitelja Nada Ivanec” kao nositelj projekta, zajedno sa partnerskim organizacijama: “Crveni krst Sombor” i “Udruženje građana Srce na dlanu” iz Banjaluke.
Glavni cilj projekta bio je promovisanje aktivnog angažmana mladih u pogledu socijalne inkluzije socijalno isključenih društvenih grupa.
Kroz kreativno osmišljene radionice, sprovedeni su i specifični ciljevi projekta: spoznaja vlastitih kapaciteta, jačanje samopoštovanja i samopouzdanja, osvještavanje i senzibilizacija mladih o predrasudama i stereotipima s kojima se suočavaju socijalno isključene grupe, uloga medija u društvu, razvoj novih i unapređenje postojećih vještina s ciljem pružanja pomoći i samopomoći posebno u vremenima kad smo sve češće suočeni sa elementarnim i drugim nepogodama poput požara, poplava i potresa. Poseban naglasak je stavljen na pružanje prve pomoći i samopomoći.
Radionice su bile organizovane tako da jednim dijelom doprinose razvoju samostalnosti kod učesnika, ali i da podstiču timski duh. Pored edukacije, učesnici su imali priliku i da se kreativno izraze, druže i zabave.
Pored svih ovih aktivnosti učesnici su jedan dan išli na izlet brodom na Krk, te im je to bilo posebno iskustvo s obzirom na to da je mnogima od njih bio prvi put da se voze brodom. Vožnju brodom im je dodatno uljepšalo i nekoliko delfina koji su plivali pored broda.
Sve aktivnosti tokom omladinske razmjene su imale za cilj da se učesnici povežu, te da steknu nova znanja, iskustva i prijateljstva.
Kako su izgledale aktivnosti na omladinskoj razmjeni, možete pogledati na fotografijama ispod.
Voditeljica grupe iz Bosne i Hercegovine je bila Slađana Popović, po zanimanju master psiholog te psihoterapeut pod supervizijom.
U razgovoru za naš portal je istakla da ovakve razmjene povoljno utiču na mlade osobe. “Učesnici napuštaju svoju zonu komfora, te se povezuju sa vršnjacima. Kroz kreativne i edukativne radionice je zamišljeno da se djeca oslobode i da steknu samopouzdanje. Za mene je ovo bilo jedno nevjerovatno iskustvo, ali i velika odgovornost. Najviše me raduje što je cilj projekta ispunjen, kao i što su mladi sa razmjene ponijeli pozitivne utiske i nova prijateljstva.”
Kao poruku svim mladim osobama, Slađana je poručila: “Pozivam mlade da se uključuju u razne aktivnosti, s obzirom na to da su sada u projektu učestvovali i volonteri Udruženja građana Srce na dlanu iz Banjaluke, što govori o tome da volontiranje moze biti i nagrađeno. Posebno bih se zahvalila gospođi Mladenki Ravenski ispred Udruge udomitelja Nada Ivanec koje je bilo nosilac ovog projekta. Takođe se zahvaljujem i ekipi iz Sombora koji su sa nama nesebično dijelili znanja iz prve pomoći. Pored njih bitno mi je da se zahvalim i našim sponzorima, a to su: Knjižara Kultura Banja Luka, Gatarić Multi šop I Media tim d.o.o. Banja Luka.”
Učesnici iz Bosne i Hercegovine.
Projekat i sama omladinska razmjena su finansirani od strane Agencije za mobilnost i programe EU.