Kako navodi Forbs, veleprodaja nafte i naftnih derivata ostaje jedno od najprofitabilnijih preduzeća, a na listi su građevinske kompanije koje su proširile svoje poslovanje izvan granica regiona, prenosi Blic.
Na prvom mjestu na listi su Kenan i Damir Hastor iz “Prevent Group”, koja danas u centralnoistočnoj Evropi zapošljava više od 10.000 radnika, od čega samo u BiH 7.000.
Kako se navodi, “Prevent” kontinuirano raste i širi proizvodni portfelj i tržište, a sada je vodeći dobavljač u auto-industriji i jedan od industrijskih lidera regiona centralnoistočne Evrope u oblasti automotiva, namještaja, modne i tekstilne industrije, metalnih i plastičnih komponenti.
Nijaz Hastor bio je svojevremeno menadžer u Tvornici automobila Sarajevo (TAS), u kojoj su se u doba Jugoslavije 20 godina proizvodili Folksvagenovi automobili.
Nijedan član porodice Hastor ne živi u BiH – Nijaz Hastor i njegovi sinovi Damir i Kenan povremeno svraćaju u domovinu kako bi vodili sastanke Nadzornog odbora, ali skoro nikada ne nastupaju u javnosti.
Neto vrijednost se procenjuje na 771,1 milion KM, što je oko 394,6 miliona evra.
Na drugom mjestu je Izudin Ahmetlić, vlasnik “HIFA grupe”, čija je primarna djelatnost trgovina naftom i naftnim derivatima, i koji je jedan od bosanskohercegovačkih milijardera. Ahmetlić je, kao i brojni drugi biznismeni, počeo da diversifikuje svoje poslovanje i investirao je u poljoprivrednu proizvodnju kroz vlasništvo nad Poljoprivrednom zadrugom “Poljoprom” iz Sanskog Mosta.
Među najbogatijim ljudima u BiH je i vlasnik maloprodajnog lanca “Bingo” Senad Dambić. “Bingo” ima i većinsko vlasništvo u “Majevici” d.o.o., proizvođaču grickalica, koji su preuzeli kada je kompanija bila u stečaju.
Kako se navodi, neto vrijednost je 570,3 miliona KM, što je 291,8 miliona evra.
Na četvrtom mjestu je Tomislav Antunović iz kompanije “Antunovic AGS” iz Orašja, koja se bavi distribucijom nafte i naftnih derivata. Antunovića nazivaju i “kraljem nafte”, a navodno mu je u razvoju biznisa pomagao bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić.
Neto vrijednost kompanije je oko 338,6 miliona KM, što je oko 173,3 miliona evra.
Na petom mjestu je “Stanić grupa”, koja je, kao mali porodični biznis, započela s radom još 1983. godine, tek što je tadašnje zakonodavstvo omogućilo privatno preduzetništvo.
U proteklih tridesetak godina grupacija je dostigla poziciju tržišnog lidera u distribuciji pića, duvanskih proizvoda i tehničke robe i ostvarila plodnu, dugogodišnju saradnju sa najvećim kompanijama i brendovima. Ubrzani razvoj započeo je realizacijom ekskluzivnog ugovora sa “Heinekenom” i “LG Electronicsom”, da bi danas u portfelju Grupacije bio niz brendova.
Nova razvojna faza Grupacije započela je akvizicijom đusi sokova krajem 2013. godine, to je označilo iskorak u segment proizvodnje, što je bio jedan od dugogodišnjih ciljeva Grupacije.
Neto vrijednost kompanije je 338,3 miliona KM, što je oko 173,1 miliona evra.
Na šestom mjestu je Pero Gudelj – FIS. Kako se objašnjava, preduzeće FIS danas zapošljava više od 3.300 ljudi i taj broj kontinuirano raste. Kako se navodi, Gudelj je 1987. godine otvorio videoteku da bi 10 godina kasnije otvorio prvi trgovački centar u koji su dolazili kupci iz Sarajeva i Zenice.
Neto vrijednost kompanije je 307,2 miliona KM, što je oko 157,2 miliona evra.