U Republici Srpskoj od 1. januara počinje primjena izmjena i dopuna Zakona o dječijoj zaštiti i to će zahtijevati dodatnih 26 miliona KM, izjavio je Srni direktor Fonda za dječiju zaštitu Nedeljko Jović.
”Fond dječije zaštite početkom godine očekuje veliki dio posla, jer se moraju izvršiti sve te korekcije da bi korisnici mogli što prije da ostvaruju ta prava koja su dodata”, rekao je Jović.
Jović je rekao da se ovim izmjenama uvodi isplata prava za prvo dijete, uvećavaju i iznosi naknada za drugo, treće i četvrto dijete, kao i za vulnerabilne kategorije, pomoć za opremu novorođenčetu i primanja roditelju-njegovatelju.
Pravo na dječiji dodatak za prvo rođeno dijete biće 97 KM, kao i za drugo i četvrto, dok će naknada za treće iznositi 140 KM, a za vulnerabilne kategorije 172 KM.
”Ova novina sa izmjenama i dopunama Zakona zahtijevaće dodatnih oko 26 miliona KM, a u saradnji sa ministarstvom, Vladom, ona su već na neki način i obezbijeđena za narednu godinu”, naveo je Jović.
On je naveo da će se roditelju-njegovatelju isplaćivati iznos najniže plate u Republici Srpskoj, a da će za opremu novorođenčeta roditelji dobijati 500 KM.
Fond je, kaže, ponosan na postignute rezultate u ovoj godini, naglasivši da su redovno isplaćivana sva prava iz Zakona o dječijoj zaštiti, što će biti prioritet i u 2022.
Očekuje da će 2021. biti završena sa pozitivnim finansijskim rezultatom, a da će u sljedećoj godini imati dovoljno sredstava da se opet redovno isplaćuju sva prava.
Jović je napomenuo da su za sva prava iz Zakona o dječijoj zaštiti tokom ove godine izdvajana sredstva na istom nivou kao posljednje dvije-tri godine.
”Za materinski dodatak izdvajano je nekih 27-28 miliona KM, za dječiji dodatak oko 16 miliona KM, a sada će sa izmjenama i dopunama Zakona biti 37-38 miliona KM, za pomoć za opremu novorođenčeta do sada su isplaćivana 2,5 miliona KM, a naredne godine će biti oko pet miliona KM”, objasnio je Jović.
On je rekao da je za roditelja-njegovatelja do sada izdvajano 800.000 KM, a sada će biti potrebno za tri miliona KM više, te dodao da su za refundaciju naknade plata na godišnjem nivou izdvajali oko 60 miliona KM.
”Refundaciju naknade plate, kako je nastupila pandemija, isplaćivali smo tri, a nekada i četiri puta mjesečno za naše korisnike, da bi poslodavci na svojim računima imali što češće ta sredstva i da bi mogli da održe svoju likvidnost. To je možda pravo koje trenutno vuče najviše finansijskih sredstava”, naveo je Jović.
On je podsjetio da je u 2021. godini bilo pozitivno to što je Fond uspio da realizuje projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske”, s obzirom na to da to prethodne godine nije bilo moguće zbog pandemije virusa korona.
”Projekat je realizovan od 6. juna do 22. septembra, u 12 smjena. Na naše zadovoljstvo i dobre mjere koje smo preuzeli prošlo je sve bezbjedno, ni kod jednog učesnika nije zabilježen virus korona”, istakao je direktor Fonda.
Jović je dodao da je u ovoj godini Vlada usvojila i projektnu dokumentaciju o realizaciji ovog projekta i u 2022. godini.
”Ukoliko epidemiološka situacija ostane povoljna, taj projekat će sigurno biti realizovan, na veliko zadovoljstvo naših korisnika. Ovaj projekat traje 19 godina i postao je brend u Srpskoj”, naveo je Jović.
Prema njegovim riječima, u 2022. godini bi moglo biti i nekih novih projekata, istakavši da za sada postoje ideje o kojima će se još dogovarati sa ministarstvom.
/Glas Srpske/