Na graničnom prelazu Stara Gradiška 17. aprila u 20.25 sati, na ulazu u Hrvatsku iz BiH kontrolisam je automobil slovenačih tablica, kojim je upravljao 46-godišnjak, a kod kojega je pronađena paleontološka građa, velike materijalne vrijednost, saopštili su danas iz PU Brodsko-posavske.
Policajci granične policije Stara Gradiška, posumnjali su da se u unutrašnjosti automobila nalazi krijumčarena roba te su u saradnji sa službenicima carine, u gepeku automobila pronašli veću količinu fosila, raznih životinjskih ostataka, a za koje vlasnik nije imao nikakvu dokumentaciju.
Policajci su od osumnjičenog privremeno oduzeli fosile raznih veličina i oblika te nastavljaju dalji rad, kriminalističko istraživanje, kao i podnošenje odgovarajuće prijave odgovarajućem organu.
Predstavnici Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba i Muzeja Brodskog Posavlja, danas nastavljaju s postupkom preuzimanja, odnosno preliminarnog determinisanja i fotografisanja uzoraka. Zatim će stručne osobe Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba, privremeno do rješavanja pravnog statusa, preuzeti i ostaviti paleontološku građu u svoje nove, savremene čuvaonice.
Takođe će provesti nužne radnje u skladu s pravilima struke, a u smislu preventivne zaštite i sprečavanja propadanja građe.
Viši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba, Dražen Japundžić kazao je kako je nakon pregleda, potvrđeno da se radi o vrlo vrijednoj, dragocjenoj i za paleontologe fosilnoj građi od neprocjenjive vrijednosti.
“Građa predstavlja ostatke fosilne faune iz geološkog razdoblja srednjeg miocena (prije cca 15 mil. godina), a najzastupljeniji su ostaci (zubi, čeljusti) fosilnih praslonova (Gomphotherium i Prodienotherium), fosilnog nosoroga (Brachypotherium), fosilnih svinja (Conohyus), fosilnih dabrova, jelena, goveda itd. Također smo u građi razaznali 3-4 primjerka fosilnih vodozemaca (Salamander). Primjerci nisu očišćeni niti preparirani, tako da vjerojatno sadrže i druge fosilne vrste, koje se trenutno ne mogu determinirati. Ovo je vrlo vrijedna i bogata fosilna građa i zasigurno će nam dati nove znanstvene spoznaje o životu, klimi i okolišu u pradavnoj zemljinoj prošlosti na području srednje Evrope”, naglasio je Japundžić.
Dodao je kako izuzeta građa ima i svoju veliku materijalnu vrijednost (u ovom slučaju nekoliko desetina hiljada eura), te je zanimljiva ilegalnim trgovcima – “kolekcionarima”.
/Fena/