Zvanični Brisel ne odustaje od propisa prema kojima vozači kamiona iz BiH u zemljama EU mogu provesti samo tri u šest mjeseci, a institucije BiH su, umjesto rješenja, od evropskih organa dobile samo pojašnjenje postojeće zabrane, pišu Nezavisne.
Takav epilog naljutio je bh. prevoznike, a razočaran je i Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH.
“U odgovoru iz Brisela, na zahtjev za izuzimanje profesionalnih vozača iz uredbe po kojoj mogu boraviti maksimalno 90 u 180 dana u Evropskoj uniji, nismo dobili ništa što već nismo znali. Dobili smo pojašnjenje propisa, ali ne i odgovor da li će se pokrenuti inicijativa za izmjenu, što smo u više navrata tražili”, kazao je Forto.
Prema njegovim riječima, iako pravila za ulazak u Šengen zonu i odluke EU koje ih prate nisu u direktnoj nadležnosti Ministarstva komunikacija i transporta BiH, za njega i ovaj resor problem i te kako predstavlja činjenica da imamo više od 6.000 profesionalnih vozača, od kojih je, kako kaže, “većina ugrožena i prijeti da će napustiti BiH ako se ovaj problem ne riješi”.
“No, ovo nije problem samo vozača iz Bosne i Hercegovine, nego svih zemalja zapadnog Balkana koje nisu članice EU. Zato nastojim da ova inicijativa dobije regionalni karakter, odnosno da iza nje stanu sve zemlje zapadnog Balkana koje su danas izvan EU”, rekao je Forto.
Tražimo, dodao je, ujednačavanje prava kakva već po evropskim propisima imaju posade aviona, vozova i brodova, na koje se ne primjenjuje uredba o maksimalnom boravku od 90 u 180 dana u EU.
“U ranijim razgovorima sa evropskim zvaničnicima smo informirani da postoji protivljenje pojedinih članica sa jakim lobijima profesionalnih vozača da se ide u pravcu izuzeća naših profesionalnih vozača od primjene uredbe. Na sljedećem sastanku na regionalnoj ministarskoj konferenciji, koja bi krajem mjeseca trebala biti održana u Beogradu, tražit ću da regionalno nastupimo prema Evropskoj komisiji i da se pokušamo izboriti za fer tretman naših vozača”, kazao je Forto.
Ne treba, dodao je, isključiti ni mogućnost uvođenja mjera poput blokada i protesta.
“Možda to Brisel nagna da se, umjesto pojašnjavanjem propisa koji su nam i te kako poznati, pozabavi inicijativom za izmjenu navedene uredbe, odnosno zaustavljanjem dalje diskriminacije vozača sa zapadnog Balkana. Sa druge strane, ovo je samo jedan u nizu postojećih i novih problema koji će se pojavljivati ne ubrzamo li evropski put i ujednačavanje propisa i politika sa EU”, poručio je Forto.
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, nije iznenađen ovakvim epilogom.
“Od prvog dana sam govorio da ministar Forto apsolutno ništa neće uraditi na tom pitanju, jer institucije BiH ne smiju pomisliti da se suprotstave Briselu. Uvijek sam govorio da neće od toga ništa biti. Evo sad ga pozivamo da stane na čelo prevoznika, da ide s nama u štrajk i blokadu prema granicama EU. Naravno da to neće uraditi. Definitivno, prikovani smo uza zid”, kaže Grbić za “Nezavisne novine”.
Koji to prevoznik, pita Grbić, može sebi da priušti da drži vozača koji će mu raditi 90 dana, pa 90 dana da bude kod kuće.
“Odliv profesionalnih vozača će biti još veći. I ovo što je ostalo, otići će. A to je svjesno i namjerno uradio Brisel. Samo Njemačkoj je potrebno oko 70.000 vozača. Šta je nama raditi? Najvjerovatnije će biti organizovan jedan sastanak predstavnika udruženja prevoznika zapadnog Balkana, da vidimo šta su sljedeći koraci, da li blokade, da li protesti… Očekujem poziv za taj sastanak i naravno da ću se odazvati, jer definitivno od institucija nećemo imati nikakvu pomoć, ako se sami ne organizujemo”, poručuje Grbić.
Treba naglasiti da je sporna odluka na snazi više od 14 godina, odnosno od 15. decembra 2010, ali, prema riječima prevoznika, nije primjenjivana do zadnjih godinu dana, kada su se vozači, odnosno prevoznici počeli suočavati sa isključenjem iz saobraćaja i kaznama.
“U pravu ste kad kažete “Šta se čekalo do sada?”. Čekalo se da institucije bilo šta urade. Nisu uradile ništa, a svaki put su nam obećavale”, kaže Grbić za “Nezavisne novine”.