Zbog višestruko povećanog broja pacijenata sa područja Gradiške i nekoliko susjednih opština, zgrada Opšte bolnice u ovom gradu biće dograđena za hiljadu kvadrata, gdje će biti smještena odjeljenja pedijatrije i ortopedije.
Rajko Dodik, direktor gradiške Bolnice, kazao je za Srpskainfo da su građevinski radovi za prve dvije faze ugovoreni, te obezbijeđeno finansiranje. Izvjesno je da će ovi poslovi početi tokom marta, a prva faza košta 430.000 KM.
Rekonstrukcija Bolnice u Gradišci koštaće ukupno 2,5 miliona KM, izjavio je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, tokom nedavne posjete ovoj ustanovi i lokalnoj upravi, naglasivši da će najveći dio novca obezbijediti republička Vlada.
”Novac za prvu fazu obezbijedilo je Ministarstvo zdravlja Republike Srpske. Taj dio posla za nas je najkompleksniji, jer zahtijeva ojačavanje zidova u unutrašnjem dijelu bolnice odnosno operacionim salama. To će tokom tri mjeseca, koliko će trajati građevinski radovi, bitno umanjiti kapacitet u ovom sektoru. Mi smo ipak pronašli način da taj problem ublažimo organizacionim promjenama u vrijeme otežanih uslova rada”, naglašava Dodik, navodeći da će glavnina građevinskih poslova u početnoj fazi biti organizovana poslije 15 sati, kao i u dane vikenda.
Izvjesna je i druga faza dogradnje bolničke zgrade koja podrazumijeva energetski program odnosno postavljanje demit fasade i zamjenu stolarije.
”Ovu fazu obezbijedilo je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske koristeći međunarodne programe energetske efikasnosti. Već sada, zajedno sa gradskom upravom, resornim ministarstvom i Vladom Republike Srpske, tražimo način da obezbijedimo novac za treću, završnu fazu kako bismo novih hiljadu kvadrata što prije stavili u funkciju”, rekao nam je direktor Dodik, podsjetivši da će dogradnjom zgrade biti znatno poboljšani uslovi rada.
On uvjerava da će svi poslovi biti okončani naredne godine. Osim pedijatrije i ortopedije, kojima je namijenjen novi prostor, to će omogućiti dodatne kvadrate i za druge bolničke sektore, prvenstveno psihijatrijsko i palijativno odjeljenje, koji rade u skučenom prostoru.
Ova ustanova primarno pruža usluge pacijentima sa područja gradiške, srbačke i dubičke opštine, ali dio usluga, najčešće hirurških i otropedskih, koriste pacijenti iz drugih mjesta u Republici Srpskoj, Federaciji BiH pa čak i susjednih zemalja. Ovdje godišnje obave prosječno 2.000 operacija, a osim domaćih specijalista, u ovom medicinskom procesu učestvuju njihove iskusne kolege iz Banjaluke, Novog Sada i Beograda. Inače, u Bolnici imaju 353 radnika, među kojima su 63 ljekara.
”Bilježimo povećanje broja pacijenata, konsultativno-specijalističkih pregleda, laboratorijskih usluga, a smanjenje broja bolničkih dana, što je dobar trend”, naveo je Dodik.
Bolnica Gradiška usvojila je program razvoja laparoskopske i onkološke hirurgije. Deset ljekara gradiške bolnice je na specijalizaciji, a veći broj na različitim vidovima edukacije, što je od ključnog značaja za projekte modernizacije i rekonstrukcije bolnice.
Resorni ministar Šeranić je takođe pohvalio odjeljenje palijativne njege, koje ovdje ima sedmogodišnje iskustvo. On smatra da gradiška bolnica i Dom zdravlja, koji zajedno čine sektor primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, pružaju kvalitetne usluge koje će novim ulaganjima, kaže Šeranić, biti znatno unaprijeđene.
Tome bitno doprinosi opredijeljenost gradske uprave da finansijski i na druge načine pomogne zdravstvenom sektoru u ovoj sredini, zaključio je ministar Šeranić nakon razgovora s gradonačelnikom Zoranom Adžićem.
”Cilj je da ova ustanova bude reprezent na regionalnom nivou sa vrhunskim specijalističkim uslugama”, istakao je Adžić.
Nedostaju ljekari
Opštoj bolnici Gradiška nedostaje desetak specijalista, najviše anesteziologa i radiologa. Dio specijalista koji su ovdje godinama radili, otišao je u veće centre ili inostranstvo. Ovaj nedostatak u Bolnici nadoknađuju ugovorima o povremenim poslovcima sa specijalistima iz drugih mjesta.
Vraćene spremačice
Poslije desetogodišnje saradnje, raskinut je ugovor s agencijom iz Banjaluke koja je pružala usluge čišćenja i spremanja bolničkih prostorija.
”Vraćeno nam je 30 spremačica, koje smo ponovo primili u radni odnos, plus dug od 590.000 KM za usluge”, poajsnio je direktor Rajko Dodik.
/Srpskainfo/