Stručnjaci tvrde kako inflacija dolazi, samo je pitanje kakva. Sve cijene na svjetskim tržištima su porasle više od 4 posto i već sada to krajnji potrošači itekako osjete, piše Večernji list BiH.
Kada je BiH u pitanju, država je toliko minijaturna da ne može uticati na svijet, međutim, na procese iznutra itekako može uticati.
Analitičari s kojima smo proteklih mjeseci razgovarali kažu nam kako je važno proizvoditi ono što može ovdje uspijevati, a što u svijetu poskupljuje.
Vrijednost kukuruza je na najvišoj razini od 2012. godine i tu se moramo uključiti u veću proizvodnju kako svjetski šok ne bi uticao na ovu zemlju. A, uz spomenuti kukuruz, skuplja je pšenica, repa, šećer…
Prema informacijama sa svjetskih berzi, pšenica je prošle godine poskupila za čak 45 posto, a dodatni rast dogodio se i u ovoj godini. Tako je tona pšenice, koja je u maju 2020. koštala 185 evra, početkom ovoga maja iznosila čak 251 evro.
Cijena šećera je u godini dana porasla za 77 posto, soja je dvostruko skuplja, a kukuruz je poskupio u odnosu na lani za čak 113 posto, navodi se u izvještajima s Frankfurtske berze. U svijetu je val poskupljenja već krenuo, trgovine hranom u Njemačkoj poslale su i obavještenje kako moraju podići cijene. A kako sve vuče jedno drugo, zbog svega se najavljuje i poskupljenje mesa jer stočarstvu su potrebni proizvodi koji su poskupjeli, poput soje, kukuruza, pšenice… Kako će se sve to odraziti na BiH i koliko ova zemlja može uticati na situaciju s hranom, novinari Jutarnjeg lista BiH upitali su u Seljačkom savezu Federacije BiH.
”Cijene stočne hrane više su za 35 do 40 posto, a cijene naših proizvoda – svinjetine i junetine nikad nisu bile niže. Vjerovatno ćemo morati nešto raditi po tom pitanju jer teško ćemo opstati”, kažu nam iz Saveza.
Komentirišu i činjenicu kako su Kinezi ”krivci” za ovakav skok cijena stočne hrane. Naime, Kina je u februaru kupila 2,1 milion megatona kukuruza, što je najveća investicija još od 1991. godine. Međutim, sada se pojavila bolest koja je već ranije usporavala proizvodnju svinja u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu, a sada bi je mogla potpuno dotući.
Prekomjerni uvoz
”Kinezi su povećali proizvodnju svinja za 30 posto, ali sad se tamo kod njih ponovo pojavila afrička svinjska kuga i pitanje je šta će se događati”, kažu nam iz Saveza. Spominju i činjenicu kako su zbog ovakvih tržišnih kretanja u Republici Srpskoj na određen način zaštitili svoje proizvođače podrškom od 50 KM po svinji, a daju i druge podsticaje.
”Borimo se s prekomjernim uvozom koji ”ubija” domaću proizvodnju, situacijom vani koja se odražava na nas i brojnim drugim problemima”, kažu nam iz Saveza. Kakve će biti daljnje posljedice, teško je predvidjeti, ali sve viđeno ne najavljuje neki dobar smjer recesije koja je zahvatila cijeli svijet. Situacija poziva na ozbiljnost i jasna je poruka nama ovdje kako se hrana u BiH mora proizvoditi, barem samo za vlastite potrebe.