Devetogodišnjakinja iz BiH našla se u raljama seksualnog predatora, koji ju je putem Facebooka ucjenjivao, tražeći od nje da mu pošalje fotografije na kojim je bez odjeće, a potom se ispostavilo da je na njegovoj meti bilo je još petoro djece.
“Nepoznati muškarac poslao joj je sliku muških genitalija objavljenu na Facebooku, s navodno njenim komentarima ubačenim ispod slike. Rekao je da će objaviti tu sliku ako mu ne pošalje svoje slike, bez odjeće. Sara (ime je promijenjeno kako bi se zaštitio identitet djevojčice) je bila u panici i brinula se šta će se desiti ako njena porodica, nastavnici ili prijatelji to vide”, saopštila je organizacija “Save the Children”. Kako se dodaje, pametna djevojčica shvatila je da može tražiti pomoć odraslih kojima vjeruje. Slučaj je zatim prijavljen policiji.
“Policija je potom pokrenula istragu i uskoro su, uz pomoć donirane opreme, Facebooka i lokalnih pružalaca internetskih usluga uspjeli otkriti IP adresu s koje su poruke poslane. U pretresu kuće osumnjičenog policija je pronašla nekoliko kompjutera, hard diskova, DVD-ova, telefona i drugih uređaja”, navedeno je juče iz “Save the Children” povodom Dana sigurnijeg interneta.
Ubrzo je, kako se dodaje, otkriveno da je u kući privremeno boravila druga osoba u vrijeme kada su poslate poruke i da je koristila zaplijenjenu opremu.
“Osumnjičeni je bio u bijegu kada je policija pretresla kuću, ali uhapšen je na graničnom prelazu dok je pokušavao napustiti zemlju. Ovo je stvarni slučaj koji se desio u jednom gradu u BiH. Na osnovu istrage policija je otkrila da djevojčica nije bila jedina žrtva. Na meti ove osobe bilo je još petoro djece”, kažu iz ove organizacije te dodaju da je počinilac osuđen na četiri godine i tri mjeseca.
Dan sigurnijeg interneta obilježen je pod sloganom “Zajedno za bolji internet”. Iz Ombudsmana za djecu RS rekli su da je Međunarodni dan sigurnog interneta samo još jedan apel da se ova tema drži stalno aktuelnom, jer to nisu lekcije koje se uče za danas i za ocjenu, već se uče za život.
“Roditelji često nisu ni svjesni opasnosti kojima njihova djeca mogu biti izložena, nemaju dovoljno ni informacija ni znanja kako kontrolisati dijete na internetu, kako prepoznati da ono ima problem, kako ga zaštititi; zbunjeni su zbog sve glasnijih upozorenja koja govore o opasnostima na internetu pa pribjegavaju zabrani korištenja interneta, a to je upravo jedan od razloga zbog kojeg djeca ove slučajeve ne prijavljuju roditeljima”, kaže za “Nezavisne” Dragica Radović, ombudsman za djecu RS.
Rezultati studija sprovedenih u BiH ukazuju na to da se djeca suočavaju s ozbiljnim problemima u digitalnom okruženju. Studija sprovedena na reprezentativnom uzorku djece u BiH u dobi od 12 do 16 godina pokazala je da je svako sedmo dijete doživjelo neki oblik nasilja u digitalnom okruženju.
“Sigurnost na internetu takođe nije dio nijednog nastavnog programa, tako da se o toj temi rijetko razgovara u školama”, kažu iz organizacije “Save the Children”.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana bezbjednog interneta policajci su juče u Srednjoškolskom centru u Prijedoru i Kulturno-obrazovnom centru u Novom Gradu za učenike srednjih škola održali edukativna predavanja.
“Učenici su upoznati kako da koriste Facebook i Instagram, a takođe im je ukazano na to kako da prepoznaju razne oblike uznemiravanja te da nauče kako da u tim slučajevima reaguju”, navela je Vesna Pačariz, portparol PU Prijedor.
Otac godinama zlostavljao 14-godišnju kćerku, biznismen silovao devojčicu, majka podvodila svoje 13-godišnje dijete, profesor seksualno iskorištavao curicu sa smetnjama… samo su neki od monstruoznih slučajeva nasilja nad djecom otkrivenih u Republici Srpskoj u posljednjih nekoliko mjeseci.
Da li je seksualno nasilje nad djecom poprimilo razmjere epidemije ili je toga bilo uvijek, ali su danas ti slučajevi vidljiviji u javnosti, a društvo spremnije da se uhvati u koštac s predatorima?
Statistike ukazuju da se godišnje u RS prijavi i rasvijetli oko 80 krivičnih djela iz ove oblasti. Horor se najčešće dešava u porodicama, jer su zlostavljači u pravilu očevi, majke, rođaci ili porodični prijatelji, dok spas iz pakla zlostavljana djeca sve češće traže u školi. U većini slučajeva oni se za pomoć obrate nastavnicima, psiholozima ili pedagozima u svojoj školi.
Potvrđuju to i u instituciji Ombudsmana za djecu RS, koja po službenoj dužnosti prati da li su u slučajevima seksualnog nasilja svi subjekti zaštite postupali u najboljem interesu djeteta.
Posljedice
Kako ističe Nada Grahovac, zamjenica ombudsmana, do prije dvije godine ovakve su slučajeve najčešće prijavljivale zdravstve ustanove, jer bi ljekari, prilikom pregleda djeteta zbog bolesti, otkrili tragove seksualnog zlostavljanja. Danas sve češće prijave podnose zaposleni u školama, nakon što im se djeca povjere da trpe nasilje.
– To ukazuje da su različiti programi koji su realizovani i sa učenicima i zaposlenima u školama ohrabrili djecu da progovore o nasilju koje trpe i, što je jako važno, da djeca prepoznaju osobe od povjerenja i da očekuju da će dobiti zaštitu. Škole su sve spremnije ne samo prijavljivati ovakve slučajeve već i otvoreno ukazivati na problem – kaže ona.
Dodaje da sve veća svjesnost o težini ovog problema i o posljedicama koje trpe zlostavljana djeca doprinosi tome da se slučajevi seksualnog nasilja nad djecom ne prikrivaju i ne guraju pod tepih. Upravo zato, dodaje, imamo svi više prijavljenih slučajeva.
– Važno je da reakcija nadležnih bude i brza i adekvatna, prvo u zaštiti djeteta, a onda i u procesuiranju i adekvatnom kažnjavanju počinilaca. U protivnom, posljedice po dijete mogu biti još teže – zaključuje Nada Grahovac.
Slučajevi iz seoske škole
U Osnovnoj školi „Vojislav Ilić“ u Krupi na Vrbasu kod Banjaluke uvijek su spremni za brzu i adekvatnu reakciju, kako bi zaštitili svoje đake. Direktorka Rajka Čajić kaže da je, u posljednjih nekoliko godina, otkriveno 5 slučajeva seksualnog zlostavljanja djece u porodicama. Djeca su se povjerila svojim nastavnicima i slučajevi su odmah prijavljeni organima gonjenja.
– Strašno je što se to dešava, ali bi još strašnije bilo da djeca nemaju kome da se obrate. Naši djeca zaista imaju povjerenja u svakog od nas, od učitelja i razrednog starješine do pedagoga i socijalnog radnika. Svi mi predano radimo s djecom, posvećeni smo njihovoj dobrobiti i primjetimo svaki titraj koji odudara od uobičajenog ponašanja – kaže Čajićeva.
Dodaje da su zaposleni u ovoj školi prošli brojne formalne i neformalne edukacije, kako bi mogli adekvatno reagovati u slučaju nasilja nad decom, ali da je posvećenost djeci ipak presudna.
– Upoznati smo i s protokolom o postupanju u slučajevima nasilja nad djecom iz 2012. godine, kojim je propisano šta tačno treba raditi ako se pojavi i najmanja sumnja. Ističem da smo mi brinuli o našoj djeci i prije nego što nas je zakon na to obavezao – navodi Čajićeva.
Registar štiti djecu, ali samo od osuđivanih pedofila
Stručnjaci i borci za prava djece u RS izborili su se za uspostavljanje takozvanog “registra pedofila” u RS. Registar lica osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece uspostavljen je krajem 2018. i nije dostupan javnosti, nego samo pravosudnim organima i policiji.
Međutim, škole, vrtići i druge ustanove i organizacije koje rade sa djecom dužne su da prilikom zapošljavanja provjere da li su potencijali učitelji, vaspitači ili treneri na spisku osuđenih pedofila.
Ovo jeste dobar alat za zaštitu dece, ali opasnost i dalje postoji. Tako je nedavno u jednoj školi angažovan mladi nastavnik koji nije bio u registru, jer nikad nije osuđivan, ali se ispostavilo da je učenicama slao lascivne poruke. Nije prijavljen policiji, ali je iznenada dao otkaz i otišao iz mjesta u kojem je radio.
Za dvije godine 157 slučajeva
Prema podacima MUP RS, u toku prošle godine su prijavljena ukupno 74, a u toku 2018. godine 83 krivična djela iz oblasti seksualnog zlostavljanja dece. To je znatno više nego 2017. godine, kada je procesuirano 30 takvih slučajeva. Djeca su najčešće žrtve obljube, pokušaja silovanja, te iskorištavanja za pornografiju. Kako ističu u MUP RS, sva ova krivična djela su rasvijetljena.
/Nezavisne/Srpskainfo/