Radovan Višković, premijer RS, rekao je da su sve odluke Republičkog štaba za vanredne situacije produžene do 11. maja s tim da ima određenih korekcija.
Višković je rekao da će od 28. aprila osobe starije od 65 imati svaki dan od ponedjeljka do petka od 7 do 10 časova dozvoljenu šetnju uz poštovanje svih mjera.
”Nekima odobravamo rad od 1. maja, a propisani su uslovi kako da rade i šta treba da ispune”, poručio je Višković.
”Poslije 10. maja Vlada će cijeneći epidemiološku situciju i ako ona bude dobra i kao sada, predložićemo ukidanje vanrednog stanja u RS”, kaže Višković.
Procijenjujući situaciji u tom trentuku u RS, odlučiće se o tome.
”Današnji zaključci Štaba i mjere koje predlažemo su usaglašeni u svim ministarstvima i sa resornim ministarstvom zdravlja, gdje su stručni timovi dali saglasnost na ovo što ćemo danas predložiti. Nismo htjeli da donesemo nijednu mjeru kao u FBiH, gdje se struka i donosioci odluka ne slažu”, dodao je Višković.
Od sutra osobe starije od 65 godina i više imaće svaki radni dan od 7 do 10 časova dozvoljenu šetnju, uz poštovanje svih mjera.
”Šalter sale i matične službe počeće sa radom od 7 do 15 časova, a treba da ispune određene mjere”, dodao je predsjednik Vlade.
Rad će biti omogućen kuhinjama i dostavi hrane i pića iz ugostitejskih objekata, kao i šalterska prodaja hrane i pića.
”Dakle kućna dostava i šalterska prodaja će se omogućiti svim namirnica koje se mogu na takav način distribuisati”, rekao je Višković.
Radno vrijeme za radnje informatičke opreme, salone namještaja, muzeje i biblioteke i slično, biće isto od 7 do 19 časova, osim za frizerske i kozmetičke radnje.
”Od 1. maja tržnim centrima ćemo omogućiti rad u kojima će i dalje biti zabranjen rad igraonica, kafića i restorana i bioskopa”, rekao je Višković.
Od 6 do 13 časova od 1. Maja mogu radiuti i stočne pijace.
”U bolnicama će se vratiti specijalističke i subspecijalističke ambulante sa 50 odsto kapaciteta, takođe od 1. maja”, dodao je premijer.
Isto će važiti i za domove zdravlja.
”Osnovne škole će moći biti otvorene za obavljanje određenih poslova, kao pripreme za ocjenjivanje i čišćenje”, kazao je Višković.
Postoji detaljan plan i za mjere poslije 11. ili 15. maja, ali o tome će se više znati poslije Đurđevdana cijeneći epidemiološku situaciju u tom momentu kako se ne bi prerano izašlo sa bilo kakvim mjerama.
”Posljednji su na redu kafići, hoteli, ugostiteljstvo. O njihovom početku rada pravićemo analize u narednom periodu”, zaključio je Višković, piše Srpskainfo.