Odjeknula je bila vijest da je Proleter iz Teslića ispao u treću ligu, pa onda opet da je ostao u drugoj.
Fudbalska situacija u Tesliću je već godinama loša, a to se odrazilo i na ostale sportove.
Ipak, ako malo pređemo Banjski most i dođemo do crkve Vaznesenja Gospodnjeg u Banji Vrućici, preko puta ugledaćete stadion sa umjetnom travom na kojoj svakodnevno ne prestaje dječija graja.
Preko 200 dječaka i djevojčica već godinama rastu u prave fudbalske šampione u dresu Akademije fudbala Sporting.
Akademija fudbala Sporting iz Teslića (Banja Vrućica) počela je sa radom prije sedam godina pod vođstvom proslavljenih fudbalera sa prostora grada na Usori, Ante Petrovića, Bojana Jelića, Darjana Grbića, Nemanje Rašića i Vedrana Gačića. Za ovih sedam godina kroz nju je prodefilovalo preko 1000 dječaka i djevojčica sa prostora opštine Teslić i regije.
Uspjeh ne leži samo u brojnosti, o uspjehu ove škole govore i rezultati. Osvojeni mnogobrojni turniri, šampioni Omladinske kvalitetne lige Republike Srpske za pionire i predpionire, a ove sezone su šampioni u Kadetskoj omladinskoj ligi BiH Sjever A.
Kadeti Sportinga igraće finale Kadetske omladinske lige BiH Sjever protiv Budućnosti iz Banovića, a prvi susret se igra u nedjelju u Banji Vrućici, dok je revanš sedam dana poslije u Banovićima.
Momak o kojem se posljednjih sedmica priča je Aleksandar Kahvić, koji nastupa za juniore Crvene zvezde. Najbolji strijelac Kadetske lige Srbije, a nekada najbolji strijelac Omladinske kvalitetne lige Zapad za pionire i predpionire Sportinga. Danas sa svojih 17 godina kuca na vrata prvog tima nekadašnjeg evropskog šampiona i šampion je juniorskog prvenstva Srbije, te će naredne sezone nastupati u Ligi šampiona za mlade.
Darije Markočević (15) nastupa za omladinski sastav banjalučkog Borca, aktuelnog šampiona BiH, a takođe je i skupio osam nastupa za reprezentaciju Bosne i Hercegovine do 15 godina. Braća Stefan i Nemanja Đurić su iz redova Sportinga otišli u Austriju i nastavili svoju karijeru.
Mnogi drugi vrijedno rade, da bi stigli do mnogo većih fudbalskih izazova.
Ipak svi gore nabrojani treneri uz Nemanju Đukarića i Srđana Tepića su bili odlični fudbaleri, sanjali svoje snove dok su bili djeca, ali tada nije imao ko da ih gleda. Posvetili su svoju karijeru svome gradu, nije postojala poveznica koja bi ih vinula do velikih evropskih stadiona. Ono što su imali Banjaluka, Gradiška, Bijeljina, Teslić nije, dok su druga djeca stvarala veliku karijeru, za grad na Usori nije se mnogo obraćala pažnja.
Malo koji Teslićanin zna da su samo dva fudbalera iz njihovog grada uspjela doći do liga “petice”, a da niko nije do “vječitih” rivala.
Sporting je krenuo u korak s vremenom, znao je da se djeci mora pružiti način da se nametnu onim najvećim. Uspostavljena je saradnja sa FK Crvena zvezda, pa danas mnogi dječaci imaju priliku da se predstave beogradskom velikanu i treniraju sa drugim igračima iz cijele Srbije, te budu dio Zvezde. Sada se više Teslić ne zaobilazi na fudbalskoj mapi, nego fudbalski stručnjaci iz Beograda dolaze u Banju Vrućicu da vide sve one što vrijedno treniraju i da neke od njih povedu na naš najveći stadion.
Nezaobilazan faktor u svemu ovome su i roditelji, koji svakodnevno prate svoje dječake i djevojčice na treninge i utakmice. Vikendi su rezervisani za utakmice, a tada tribine i okolo stadiona na Banji Vrućici možete vidjeti najveću gužvu.
Hoće li Teslić imati drugoligaša, trećeligaša ili nešto treće, manje je sada bitno dok god ne prestaje dječija graja sa Banje Vrućice, do tada će biti i pehara, punog stadiona, mnogo borbe i srca na terenu i zato niko ne mora da brine za budućnost fudbala, dok god je tu Sporting.
I zato ne zaboravite dok šetate Banjom Vrućicom, “bacite” malo oko na stadion, možda se baš tu krije neko koga ćete moći gledati samo na televizoru dok on igra pod svjetlima reflektora najvećih svjetskih stadiona.