Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić je naglasio da je u UКC RS minimalan broj zaraženih u odnosu na broj zaposlenih, te da svi zaraženi imaju tretman po svjetskim standardima.
Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić izjavio je da u ovom zdravstvenom centru ne rade priučene neznalice već odgovorni ljudi, koji se suočavaju sa ozbiljnim problemom.
Đajić je naglasio da je u UКC minimalan broj zaraženih u odnosu na broj zaposlenih, te da svi zaraženi imaju tretman po svjetskim standardima.
Prema njegovim riječima, ispod prosjeka je broj zaraženih radnika, jer zaštita ne postoji sto odsto.
“Imamo pola miliona zaštitnih maski, blizu milion rukavica, oko 5.000 zaštitnih odijela i na tome mogu da nam zavide mnoge bolnice u reginu i Evropi budući da se zna kako je teško doći do toga”, istakao je Đajić.
Pomoćnik generalnog direktora Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske Slobodan Hajder rekao je da dva odsto zaraženih medicinskih radnika u ovoj ustanovi predstavlja nivo koji je daleko ispod regiona i svijeta.
”U mnogo jačim i većim zemljama broj se kreće daleko više, čak i preko 10 odsto, gotovo u svim državama regiona”, pojasnio je Hajder.
Naveo je da su UKC Srpske ukupno 52 zdravstvena radnika zaražena, te dodao da je osam već oporavljeno.
”Ukupno 15 ljekara i 29 sestara, ali i ostalih radnika koji nisu iz te struke. To je oko dva procenta zaraženih na ukupan broj zaposlenih. Došli smo u paradoksalnu situaciju da objašnjavamo otkud ljudi u bolnici”, objasnio je on.
Načelnik Кlinike za infektivne bolesti UКC-a Republike Srpske Antonija Verhaz je rekla da je ova klinika u stvari “Кovid bolnica” u kojoj u ovom trenutku nijedan radnik nije zaražen niti je na bolovanju.Verhazova je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakla da se u ovoj klinici liječi 49 izuzetno teških pacijenata uz šest pacijenata koji su na respiratorima.
Ona je navela da ljekari i medicinske sestre požrtvovano rade u “Кovid bolnici” i da sa svakim dužim boravakom sa teškim pacijentima, pod punom zaštitom, raste i predispozicija da se zaraze.
Uz pomoć Svjetske zdravstvene organizacije pacijenti u Republici Srpskoj imaju podršku najprestižnijih bolnica u svijetu, rekao je načelnik Klinike za intenzivnu medicinu za nehirurške grane UKC-a Srpske Peđa Kovačević.Istakao je da ovakvu privilegiju ima jako malo bolnica u okruženju, pa i u Evropi.
”Na cijelom prostoru Srpske liječenje pacijenta radi se u zaštitinom odjelu, a morate znati da tako nije u regionu, i u Evropi”, izjavio je on.
Zanimljivo je da na pitanje novinara na press konferenciji nisu mogli dati podatak koliko je zaraženo pacijenata koji su liječeni u UKC RS, kao i da su informacije o broju zaraženih medicinskih radnika kontradiktorne.
/BN/