Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS pokrenulo je inicijativu za projekat “1.000 ZA BUDUĆNOST”, u okviru kojeg će biti nabavljeno 1.000 mini-računara koji će biti podijeljeni učenicima osnovnih škola iz 20 izrazito nerazvijenih opština u Republici Srpskoj.
Ministarstvo navodi da, u okviru naučnog i tehnološkog doprinosa naporima za prevazilaženje krizne situacije u vezi sa pojavom i širenjem virusa covid-19 u RS, nastavlja sa pokretanjem i realizacijom inicijativa u saradnji sa društveno odgovornim kompanijama iz sektora telekomunikacija i informaciono-komunikacionih tehnologija.
“Pandemija virusa korona će, sigurno je, ostaviti dubok trag na čovječanstvo. Spašavanje ljudskih života i privrede je u ovom trenutku primarni zadatak kako nas u strukturama vlasti, tako i društva u cjelini, ali već sada moramo razmišljati i o ‘danu poslije’. Telekomunikacioni i IKT sektor u ovom trenutku ključne su poluge funkcionisanja svakog društva pogođenog krizom izazvanom širenjem virusa”, rekao je Rajčević.
On je dodao da digitalna transformacija društva mora obuhvatiti i njegove najšire slojeve.
“Cilj je da kroz svesrdne donacije kompanija koje učestvuju u inicijativi dođemo do hiljadu Raspberi Paj računara četvrte generacije koje ćemo pokloniti đacima koji dolaze iz nerazvijenih sredina i onima koji zbog slabijeg materijalnog stanja nisu u mogućnosti da priušte računar koji mogu koristiti tokom školovanja”, naveo je ministar Rajčević i dodao da je ovo prva u nizu inicijativa i projekata koje će ministarstvo pokrenuti tokom i nakon krize uzrokovane širenjem korona virusa.
Rajčević je dodao i to da projekat “1.000 ZA BUDUĆNOST” predstavlja ne samo doprinos u cilju prevazilaženja vanredne situacije, nego i edukacije učenika kojima je otežan pristup tehnologiji, a koji će predstavljati motor društvenog razvoja u vremenu nakon suzbijanja epidemije.
Ministarstvo će u okviru projekta „1.000 ZA BUDUĆNOST“ u saradnji sa partnerskim kompanijama raditi na izradi priručnika za upotrebu računara i osnove programiranja u programskom jeziku “Pajton” (Python), kao i uspostavljanju portala namijenjenog ovom projektu, a na kojem će se naći neophodni audio-video materijali i uputstva.
“Na dinamiku nabavke i isporuke računara uticaće procedure na graničnim prelazima, a distribucija kompleta će se vršiti putem organa opština u saradnji sa lokalnim osnovnim školama”, navedeno je u saopštenju resornog ministarstva.
Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo se ovim putem zahvaljuje kompanijama – učesnicima projekta i iskazuje spremnost za saradnju u njegovim narednim fazama.
/Nezavisne/