Kenan Mahmutagić je učenik Tehničke škole Gradiška čije aplikacije četvrtu godinu zaredom osvajaju top pet mjesta na državnom takmičenju u BiH organizovanom od strane kompanije M:tel.
Ovaj učenik je četvrti razred Tehničke škole Gradiška, smjer tehničar za mehatroniku, dok pored škole se bavi izradom raznih aplikacija, video igrica i drugih kreativih stvari.
Unazad četiri godine ovaj mladić fascinira region svojim uspjesima, a kako ističe za “Micro mrežu” njegova priča započela je još u osnovnoj školi, kroz igranje igrica i zainteresovanost za samo funkcionisanje istih.
“Ljubav prema programiranju krenula je od video igrica, uz koje sam mlad dosta vremena provodio igrajući ih. S vremenom počeo sam se pitati kako jedna igrica može biti napravljena, a potom sam odlučio da se i ja okušam u tome i osmislim sopstvenu verziju iste igrice sa dodatnim funckijama koje su meni nedostajale i tako je sve krenulo”, istakao je Mahmutagić.
Njegov talenat među prvima prepoznali su njegovi profesori, koji su Kenanu pružali podršku i mentorstvo u godinama koje su slijedile.
,,Profesor Radovan Majranović i Mladen Vidović su bili prvi koji su mi predložili da se prijavim na takmičenje za izradu aplikacija, potom su došli i prvi veći uspjesi, a onda sve je krenulo svojim tokom”.
Kako su mobilni telefoni i moderna tehnologija sve zastupljeniji u društvu, on je uvidio veliki potencijal u ovoj oblasti, kako za druge tako i za sebe. Kenan je do sad izumio 10 aplikacija za državno takmičenje koje organizuje kompanija M:tel, a 25 aplikacija klijentima za Google Play prodavnicu od kojih je 10 dostupno za preuzimanje.
Njegova najpopularnija aplikacija je “Photo Plant” sa 12.000 preuzimanja, potom “Mudrosti” kao i “Tic Tac Toe“. Ukupan broj preuzimanja svih dostupnih aplikacija je oko 30.000, a kako Kenan dodaje za njega je to veliki uspjeh, jer kao pojedinac nije lako doći do izražaja, naručito ne na Google Play prodavnici gdje je svaki dan sve više i više aplikacija.
Ove godine javnost je postala zaintrigovana aplikacijom ,,Digitalni farmer”, čiji je cilj da osnaži poljoprivedni sektor, a sama aplikacija ima mnoge funcije. Neke od tih funkcija su provjera kvalitete zemljišta, iznajmljivanje opreme, te prepoznavanje bolesti biljaka. Kenan poručuje da je za aplikaciju “Digiralni farmer” bilo potrebno oko četiri mjeseca rada.
“Profesor Mladen Vidovic je moj mentor na ovom “projektu” i radili smo oko četiri mjeseca na izradi ove aplikacije. S obzirom da sam ja srednjoškolac i nisam samo fokusiran na izradu aplikacije bio mi je potreban duži period. Kao i svake godine i ove smo ušli u top pet i tako se plasirali na regionalno takmičenje.”
U martu ga čeka regionalno takmičenje, na kojem će zajedno sa pobjednicima iz Srbije, BiH i Crne Gore imati priliku da putem onlajn platforme isprezentuje svoj produkt pred komisijom.
Na kraju razgovora Kenan je istakao da će se sve više fokusirati na izrade aplikacija i da mu je to za sada primarni cilj, kao i da svaka osoba može da započne ovaj posao uz veoma male troškove.
“Svako ko želi da započne ovakav vid posla vrlo lako je moguće, potreban mu je računar, mobilni telefon da isproba aplikaciju i svega 25 eura da uplati na Google Play prodavnici da može puštati svoje aplikacije.”, zaključio je Mahmutagić.
Autor: Anastasija Katić