Danas je u Kulturnom centru Gradiška predstavljen projekat psihološke podrške boračkim kategorijama pod nazivom “Niste sami, idemo dalje”, koje sprovodi Udruženje ratnih vojnih invalida otadžbinskih ratova grada Banja Luka, a kome je prisustvovao i ministar rada i boračko-invalidske zaštite, Danijel Egić.
Prema istraživanjima Fakulteta bezbjednosti i zaštite Univerziteta Sinergija u Banja Luci, broj samoubistava veterana je u stalnom porastu te je cilj projekta koje provodi Udruženje ratnih vojnih invalida otadžbinskih ratova grada Banjaluka, da se ta brojka smanji.
PTSP je glavni uzrok počinjenja samoubistava bivših boraca Vojske Republike Srpske i ratnih vojnih invalida, prema istraživanju koje je rađeno za period 1995 – 2015. godina, a na koje se osvrnuo na današnjem obraćanju članovima Udruženja ratnih vojnih invalida Gradiška i Udruženja oboljelih od PTSP-a, profesor Željko Zorić, navodeći i podatak o velikom broju samoubistava djece bivših boraca VRS.
Ministar rada i boračko invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske, Danijel Egić, izrazio je punu podršku aktivnostima Društva psihologa RS i Udruženja ratnih vojnih invalida otadžbinskih ratova grada Banjaluka na održavanju radionica “Niste sami, idemo dalje” u Gradišci i u još nekoliko lokalnih zajednica.
“Kao bivši borac i kao ministar rada i boračko invalidske zaštite, razumijem problematiku ove populacije te je ministarstvo izdvojilo dio novačnih sredstava za održavanje ovakvih radionica, nadam se da će ove aktivnosti zaživjeti jer se u razgovoru sa ljudima vidi da ima potrebe za ovakvim vidom podrške borcima i ratnim vojnim invalidima. Potrebno je da se otvoreno razgovara o mentalnom zdravlju, grupne i kolektivne seanse mogu doprinjeti poboljšanju mentalnog zdravlja i podizanju na jedan viši nivo”, istakao je Egić.
Predsjednik Udruženja ratnih vojnih invalida otadžbinskih ratova grada Banja Luka, Goran Grahovac, rekao je da se prema provedenom istraživanju o broju samoubistava u Republici Srpskoj, profesora Željka Zorića sa Fakulteta bezbjednosti u Banjaluci, dnevno dogodi bar po jedno samoubistvo a najčešće su to ratni vojni invalidi i borci.
“Problem nije samo rat nego je problem život poslije rata, kako se uklopiti i kako da bude priznato i shvaćeno sve ono što su borci prošli tokom rata a da okolina naša shvati da imamo poteškoće. Samoubistva nisu rezultat samo neimaštine nego nerazumijevanja okoline. U Banjaluci naše udruženje, proteklih pet godina zajedno sa Društvom psiohologa organizuje prezentacije i radionice gdje dolaze ne samo ratni vojni invalidi i borci nego i naše porodice koje imaju probleme, razgovoramo i družimo se. Ko osjeti potrebu za pomoć psihologa, omogućava se podrška”, rekao je Grahovac te nagovjestio mogućnost održavanja radionica u Gradišci.
O stanjima i poremećajima mentalnog zdravlja, stresu i traumi, govorila je psiholog, Dijana Đurić, koja je istakla da se boračka populacija nakon godina poslije rata, našla nezaštićena po pitanju mentalnog zdravlja.
“Mentalno zdravlje stanovništva se vrlo često zanemaruje i godinama nije bilo predmet interesa a trebalo bi da bude, pogotovo boračke populacije. Tokom rata, oni su doživjeli brojna traumatična iskustva i nakon rata se donekle vodilo računa, ali godinama nakon dešavanja ostale su trajne poslijedice. Izazovi sakodnevnog života koji sadrže različite stresne situacije, dovode do dodatnog pritiska na mentalno zdravlje boračke populacije”, navela je Đurićeva.
Pored Gradiške, u narednom periodu predstavljanje projekta “Niste sami, idemo dalje” predviđeno je da se održi u niz drugih lokalnih zajednica Republike Srpske.
Današnjem predstavljanju projekta prisustovao je i načelnik Odjeljenja za boračko–invalidsku zaštitu, Darko Desančić, te predstavnici i članovi Udruženja ratnih vojnih invalida iz Gradiške koji su iskazali zainteresovanost da ovaj projekat zaživi i na području Gradiške.