Sa rukovodiocem Operativnog sektora u kompaniji PMP Jelšingrad Gradiška, Brankom Brankovićem, razgovarali smo o izazovima s kojima se suočava evropsko tržište, sa fokusom na pad najveće ekonomije-Njemačke, zbog globalnih dešavanja od rata u Ukrajini, krize na Bliskom Istoku i rasta kamatnih stopa. Pomenute krize već sada uzrokuju brojne probleme domaćim kompanijama orjentisanim na izvoz, međutim, postojeća kriza može biti i šansa za novi iskorak.
PMP Jelšingrad je kompanija koja iz godine u godinu raste, proširuje svoje kapacitete i reinvestira dobit u novu vrijednost. Kada su svi zapali u neku vrstu problema, vlasnici PMP Jelšingrada su u periodu pandemije COVID-a odlučili da naprave novi objekat od 5000 m2 i zaposle još 70 radnika. Sve ovo ne bi bilo moguće bez vizionarskog pristupa ali i ljudiskih kapaciteta na čijem razvoju ova kompanija intenzivno radi.
Kako je bilo moguće na ovaj način planirati u uslovima kada je BH tržištu potrebno sve više radnika iz ovog sektora, barem prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine? Kako je njegova kompanija ušla u ovaj rizik i kako će se ponašati s trenutnim izazovima na svjetskom tržištu? Odgovor na ovo pitanje tražili upravo od Branka Brankovića, koji tvrdi da je ovaj potez rezultat prepoznavanja šanse na globalnom tržištu.
“Mi smo bilježili konstantan rast kao kompanija i sve planove smo ostvarivali, međutim ove godine smo osjetili pad potražnje i narudžbi kod naših kupaca i to prvenstveno onih iz Njemačke. Situacija na globalnom tržištu je takva da svijet generalno okreće leđa globalizaciji i polako se stvaraju ekonomski blokovi što uzrokuje prekide u lancu snabdijevanja osnovnih sirovina neophodnih za proizvodnju, te je sve teže izbalansirati krize koje imamo na pojedinim dijelovima svijeta. Možemo reći da govorim iz iskustva s obzirom da mi izvozimo naše proizvode u Holandiju, Italiju, Francusku, Njemačku, Austriju, ali radimo i velike projekte, a jedan veoma značajan projekat smo isporučili u Brazil. Ako poredimo sve ove navedene države, najveću krizu možemo prepoznati upravo u Njemačkoj. Nekoliko kupaca iz pomenute države je značajno smanjilo broj narudžbi i iz tog razloga naš planirani rezultat će biti za nekih 10% manji od prvobitno planiranog, ali svakako trenutni trend nam govori da postoje realni uslovi da se ipak postignu nešto bolji rezultati od onih koje smo ostvarili 2023. g. Jedna smo od rijetkih firmi u regionu koja nije u situaciji da umanjuje broj zaposlenih, naprotiv, aktivno tražimo nove resurse u vidu direktnih i indirektnih radnika.”
Branković dodaje da je evropsko tržište u veoma nezahvalnoj situaciji i da postoji bojazan od recesije. To pojašnjava velikim disbalansima koji su se desili u posljednjih nekoliko godina, gdje je nakon pandemije postojala velika potražnja, a uz veliku potražnju došla je i inflacija praćena problemima u lancima snabdijevanja. Te dvije pojave uslovile su kasnije problem, gdje se tržište zasitilo, a cijene gotovih proizvoda zbog objektivnih razloga nisu mogle ići dole.
Kako je onda u takvim uslovima moguće naći izlaz i kako se PMP Jelšingrad nosi sa ovim izazovima?
„Kako bi se zadržala konkurentnost na tržištu rada, bilo je neophodno napraviti iskorake u vidu svih aspekata radi postizanja zadovoljstva radnika, a pogotovo u vidu plata. To su koraci za koje nije lako izvršiti korekciju. Iako je inflacija usporila, ako ne i stagnirala u posljednjih par mjeseci to su u suštini troškovi koji se moraju izbalansirati sa našim klijentima, a ne na štetu radnika. Cijena osnovnih sirovina neophodnih za našu proizvodnju, nafta, energija i čelik jesu pojeftinili, ali kompanije nemaju nikakvu garanciju da cijene opet neće otići naglo prema gore i napraviti novu pometnju i to je još jedan u nizu velikih izazova sa kojima se susreću mnoge firme. Pad potražnje uzrokovan je problemima u kojima se nalazi evropsko tržište, a i azijsko, gdje postoji bojazan od recesije i ono što je mene zabrinulo jeste i moguća recesija u SAD-u o kojoj se jako puno priča u posljednje vrijeme.“
Već sada Njemačka i druge evropske zemlje plaćaju ceh zbog odricanja jeftinih sirovina iz Rusije i nisu u stanju po riječima stručnjaka lista „Bloomberg“ da se izvuku iz ekonomske močvare, međutim i u ovakvim prilikama postoji šansa za BH tržište tvrdi rukovodilac Operativnog sektora PMP Jelšingrada.
Koje su to šanse naše domaće ekonomije i kako određene prilike pravovremeno prepoznati pa ih iskoristit?
„Ta prilika se ogleda u tome da rijetko kada padaju svi sektori, tačnije, ako jedan sektor pada, drugi raste. Kao kompanija prilagođavamo se potrebama tržišta. Za PMP Jelšingrad je ova situacija na globanom tržištu veliki izazov, ali isto tako i još veća prilika, jer malo koja firma u Evropi ima mogućnosti kao mi. Pored tehničkih mogućnosti, poput najsavremenijih robota, CNC glodalica, mi imamo ono što malo ko ima, a to su ljudi. Mi imamo takvu srž zaposlenih u firmi i malo ko se može pohvaliti znanjem i sposobnostima koje posjeduju radnici PMP Jelšingrada. Uz to imamo dugoročne ugovore s našim kupcima i nekoliko proizvoda koji su tek u fazi pokretanja i kada se sve to realno sagleda, mi definitivno tražimo dodatnu radnu snagu. Zbog toga trenutno ulažemo i u najsavremeniji sistem za anti-korozivnu zaštitu, obučavamo naše zaposlene, sarađujemo sa školama i lokalnom zajednicom i formiramo jednu priču koja ima budućnost, ne samo ovdje u Gradišci nego i u drugim okolnim lokalnim zajednicama.“
Kako je i sam Branković istakao, kompanija PMP Jelšingrad dosta energije, resursa i vremena ulaže u ljudske kapacitete. Tako je i on dobio šansu da od radnika u proizvodnji dođe do rukovodioca operativnog sekotra, čija je uloga da bude koordinator odjeljenja prodaje i same proizvodnje.
Kako je izgledao taj put i s kojim ste se izazovima u međuvremenu susretali?
„Prije dolaska u PMP Jelšingrad ja sam radio u dvije kompanije i moja želja za učenjem i napretkom nije bila dovoljno prepoznata od strane mojih pretpostavljenih. U PMP Jelšigradu su to prepoznali i već nakon dvije godine od mog dolaska u firmu dobio sam unapređenje u menadžera prodaje gdje sam se u ranoj fazi preuzimanja ove funkcije susreo sa velikim izazovom. Bilo je neophodno popuniti novim serijskim linijama objekat od 5000 m2 , te učestvovati u donošenju strateških odluka za kompaniju. Sjećam se da sam sa pretpostavljenima i svojim radnim kolegama, sjedio do kasno u noć, radili smo naporno, ali na kraju smo uvijek dobijali dobre rezulate koji još uvijek dolaze do izražaja. Kako je rastao PMP Jelšingrad tako je, rasla i naša čitava PMP Industries grupacija, te je donesena strateška odluka da se izvrši kapitalno ulaganje u potpuno novu livnicu u Aleksandrovcu u okviru PMP Drive Systems-a i to je dovelo do neophodnih pomjeranja u samoj strukturi PMP Jelšingrada. Razlog za ta pomjeranja, odnosno povlačenja stručnog kadra iz Jelšingrada u novu livnicu u Aleksandrovcu je potreba grupacije da za ovu kapitalnu investiciju uključi ljude od maksimalnog povjerenja i znanja kako bi se svi procesi postavili na pravi put i zbog toga su se otvorila vrata novim poslovnim izazovima u PMP Jelšingradu. Rezultat toga je da sam nedavno dobio novu ulogu u samoj kompaniji u vidu rukovodioca Operativnog sektora PMP Jelšingrada te se sada, zajedno sa kolegama, suočavamo sa novim profesionalnim izazovima kojima se i lično radujem.“
Sada PMP Jelšingrad završava moderan objekat za anti-korozivnu zaštitu, sa najsavremenijim sistemima za sam proces farbanja, u stalnoj je potražnji za novom radnom snagom s ciljem napretka i razvoja i konstantno ulaže u obuke ljudi, saradnju sa srednjim školama i fakultetima, ali i u sport u lokalnoj zajednici. Kao rezultat ovakvog rada pored jasne strategije i zadovoljnih kupaca, u ovoj kompaniji imaju ono najvažnije, umjesto strahova uzrokovanih globalnim poremećajima, oni u svemu tome vide svoju šansu.