Početkom septembra Bolnica Gradiška je obavijestila sve pacijente da tokom 2025. godine neće pružati usluge konsultativno-specijalističke zaštite iz oblasti ginekologije i akušerstva na primarnom nivou. Nakon ovog saopštenja otvorena je pandorina kutija u kojoj prevladavaju međusobna optuživanja.
Prvo je stigao dopis Bolnice Gradiška, pa dopis Gradske uprave Gradiška, pa odgovor rukovodstva Bolnice da bi se danas oglasio i gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić. Prepucavanje je samo pokazalo netrpeljivost između aktuelnog direktora Bolnice Gradiška, Rajka Dodika i gradonačelnika Adžića. Dodik se često žalio na Skupštini da nema nikakvu podršku grada, dok se Adžić branio time da je Bolnica u nadležnosti Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, odnosno Vlade RS.
Ako se vratimo na dopis Bolnice Gradiška od kojeg je sve počelo, tu je decidno navedeno da se do kraja oktobra ove godine svi pacijenti moraju preregistrovati u pripadajući dom zdravlja. Na ovaj problem ukazao je bivši sekretar Skupštine grada Gradiška, Nemanja Panić, a onda su reagovali i ostali političari iz Gradiške, Saša Kresojević (PDP) i nezavisni kandidat za gradonačelnika Željko Sladojević i ostali.
Potom je uslijedilo saopštenje grada Gradiška u kojem je rečeno da Bolnica Gradiška mora preispitati svoje odluke i da će ova odluka izazvati velike probleme u Domu zdravlja Gradiška.
“Ne može se tražiti tzv. ekonomska opravdanost na koju se poziva JZU „Bolnica“ Gradiška, posebno kada su u pitanju najosjetljivije kategorije stanovništva u koje, između ostalog, spadaju i trudnice. Svjedoci smo manjeg prirodnog priraštaja u Republici Srpskoj, a ovom odlukom JZU „Bolnica“ Gradiška šalje se loša poruka, kako trenutnim, tako i budućim trudnicama“, navodi se u saopštenju Gradske uprave i dodaje da zdravstvene ustanove JZU „Dom zdravlja“ Gradiška i JZU „Bolnica“ Gradiška treba zajedno da doprinesu pronatalitetnoj politici u našem gradu, a samim tim i u Republici Srpskoj.
Iz Gradske uprave su istakli da JZU „Dom zdravlja“ Gradiška trenutno po Ugovoru sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ima ugovorene usluge iz oblasti ginekologije za 8.725 pacijenata, te da bi gore navedena odluka dovela do velikog broja novih pacijenata, što bi zahtjevalo određeno vrijeme da se ova zdravstvena ustanova adekvatno pripremi.
Ovo saopštenje je naljutilo rukovodstvo Bolnice Gradiška, koje tvrdi da je mjesecima pokušavalo naći rješenje u kontaktu sa JZU “Dom zdravlja” Gradiška. Dodaju da su jedina Bolnica koja je radila ovaj posao, koji spada u primarnu zdravstvenu zaštitu, te da grad nije ni na koji način podržao njihov napor da se pružanje navedenih usluga nastavi.
Gradonačelnik Adžić i dalje tvrdi da je zatečen ovom informacijom, te je dopisom Ministarstvu i Bolnici Gradiška zatražio da se ova odluka preispita.
Kako smo naveli, nezavisni kandidat za gradonačelnika, Željko Sladojević nudi rješenje.
“Već imam spreman plan za rješenje ovog problema. Kada postanem gradonačelnik, Grad Gradiška će obezbjediti potrebna sredstva za ovu namjenu i ta sredstva će prebaciti Domu zdravlja Gradiška koji će sa Bolnicom potpisati ugovor o poslovno-tehbičkoj saradnji i na taj način trajno rješavamo taj problem”, naveo je Sladojević.
Kako god da se ova priča završi problemi u zdravstvenom sektoru će biti riješeni uprijeko ali će korijen problema ostati. Prepucavanja vlasti i institucija su dokaz njihove nesposobnosti da stvore funkcionalan sistem. Sistem kojim u potpunosti upravljaju kadrovi SNSD-a je zakazao, pa se pravi krivac, a to je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske najmanje spominje.