“Kapacitet regionalne deponije u Ramićima kod Banjaluke je na izmaku i skoro da više nema mjesta za dovoz otpada”, naveli su iz Javnog preduzeća „Dep-ot“ Banjaluka.
O mogućnostima rješavanja imovinsko-pravnog spora i uloga „Dep-ot-“a u zaštiti interesa preduzeća i građana razgovarano je juče u Banjaluci sa predstavnicima institucija Republike Srpske, gradonačelnika i načelnika gradova i opština koje odlažu otpad na ovoj deponiji.
“Mještani okolnih mjesta Šargovac, Ramići i Dragočaj su veoma zabrinuti zbog svakodnevnog smrada i zagađenja”, saopšteno je iz Javnog preduzeća „Dep-ot“ Banjaluka.
“Uprkos pravosnažnim odlukama suda u korist preduzeća Čistoća, grad Banjaluka nije preduzeo potrebne korake za rješavanje ovog problema, niti uložio žalbu na ova ključna rješenja”, naveli su saopštenju.
Istakli su da Javno preduzeće „Dep-ot“ oduvijek radi u interesu građana i životne sredine.
“Zato smo, kao odgovorni ljudi, pokušavali da dođemo do Gradske uprave kako bi se ovaj problem riješio, ali naši napori bili su uzaludni. Pozivamo Gradsku upravu da konačno preuzme odgovornost i uradi nešto po pitanju Dep-ot-a, što će biti korisno za sve građane našeg grada”, navodi se.
Naglasili su da „Dep-ot“ ostaje odlučan u zaštiti zdravlja, životne sredine i sigurne budućnosti za sve nas.
Sastanku u Banjaluci, prisustvovali su: savjetnik predsjednika Republike Srpske Nikola Šobot, pomoćnik ministra za ekologiju u ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Duško Solomon, te gradonačelnici i načelnici gradova Laktaši Miroslav Bojić, gradonačelnik grada Prnjavor Darko Tomaš, načelnik opštine Čelinac Vlado Gligorić, bivši direktor Gradske čistoće u Gradišci i sadašnji predsjednik skupštine grada Gradiška, Renata Obradović Popović, zamjenik načelnika opštine Srbac Vladimir Gužvić, te predstavnici grada Banjaluka, opština Kotor Varoš i Kneževo.
Podsjećamo, presudom Okružnog privrednog suda Banja Luka koja je donesena u julu mjesecu ove godine, “Dep-ot” je ostao bez 295 dunuma zemljišta koje mora da preda “Čistoći” koja je u većinskom vlasništvu banjalučke “Tržnice”, Mladena Milanovića Kaje.
/RTRS, Micro mreža/