Period praznovanja je pred nama, Sveti Nikola, Nova godina, Božić, niz slava. Svemu navedenom najviše se raduju najmlađi. O tome kako pripremiti djecu za praznike, kako odabrati odgovarajuće poklone, razgovarali smo sa magistrom pshilogije u savjetovalištu Centra modernih znanja iz Banjaluke, Anjom Eraković.
Odabir poklona za djecu može biti zabavan, ali i izazovan zadatak, jer je važno uzeti u obzir njihove interese, uzrast i razvojne potrebe.
Novogodišnji praznici su pred nama, najmlađi to doživljavaju kao idelnu priliku da im roditelji, bake, ili neko bližnji, nešto daruje. Na šta treba obratiti pažnju prilikom odabira poklona?
“Pokloni prije svega trebaju biti primjereni uzrastu, a takođe je bitno uzeti u obzir prilikom odabira da poklona, da ima razvojnu funkciju. Dostupna je brojna literatura i savjeti na internetu koje roditelji mogu da pronađu, vezano za uzrast djeteta i nekih stvari koje su primjerene za dijete u tom momentu. Generalno, djeca najviše vole igrice, telefone i slično.
Pomenuli ste da su igrice i telefoni najinteresantniji djeci, kako da se roditelji odnose prema tome i koje su opasnosti sa kojima su suočeni?
“Kada su u pitanju telefoni i igrice, roditelji bi trebalo da budu na oprezu i da poslušaju glas struke, te da imaju neku dozu ograničenja jer smo vrlo često suočeni sa problemima zavisnosti od telefona, sa problemima smanjene koncetracije kod djece, problemima sa pažnjom, problemima sa učenjem u školi, a sve navedeno kao posljedica pretjerenog korištenja istih.”
Brzi tempo života, često pred roditelje kao brzo rješenje upravo stavlja da se djeci od malih nogu dozvoljava mobilni telefon gdje oni provode sate i sate u pregledanju raznih sadržaja i igranju igrica, a sve da bi se “kupio” mir za neko vrijeme. Kako da to roditelji prevaziđu? Gubi li se smisao kupovine i poklanjanja nekakve obične igračke?
“U razvojnom periodu djeteta do polaska u školu, potrebno je da dijete kontaktira sa svojom okolinom i upoznaje mnoge stvari, da istražuje oko sebe, da uči o stvarima oko njega i čemu služe kako bi se i mozak razvio u pravom smjeru. Međutim, kada mu date tehnologije, koje su mnogo interesantnije, onda se lako “navuče” na sve to čime gubimo u razvojnom procesu, a posebno je ugroženo čulo vida jer dijete gubi na brzini praćenja zbog gledanja sadržaja duže vrijeme na istoj udaljenosti i nastaju posljedice u ranom uzrastu. Dakle, vrlo su izazovna vremena kada je u pitanju ova problematika, a roditelji sve češće konsultuju stučnjake kako bi prevazišli i ograničili prekomjerno korištenje tehnoligija kod svoje djece.”
Prema savjetima stručnjaka, pokloni poput društvenih igara, konstrukcijskih igračaka i drugih interaktivnih poklona mogu pomoći djeci da se igraju zajedno, što je korisno za razvoj socijalnih vještina i izgradnju prijateljstava.
Djeci je potrebno i što više fizičke aktivnosti za zdrav razvoj, stoga možete razmisliti o poklonima koji potiču kretanje, poput bicikla, rolera, lopte i slično.
Možete odabrati i poklone koji razvijaju maštu i potiču na kreativnost poput konstrukcijskih igara, setova za istraživanje, Takođe, možete odabrati poklone koji pomažu djeci da se izražavaju (umjetničke boje, setovi za glinu, drvene igre koje razvijaju ravnotežu i koordinaciju).
Kako bi na neki način izbjegli mobilni telefon a da djeca budu u korak sa savremenim svjetom, moguće je pronaći i pametne igračke koje koriste tehnologiju, poput robotike za djecu ili aplikacija za učenje.