Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Region & Svijet

Počinje 185. Oktoberfest, parada piva i flerta

Micro Mreža od Micro Mreža
22/09/2018
u Region & Svijet, Vijesti

Na 185. Oktoberfestu koji počinje danas će i ove godine biti gužve i veselja. Ali, na toj manifestaciji mogu da uživaju samo imućniji – jer su cijene za ljude sa normalnim platama nepristupačne.

Oktoberfest je svetkovina dobrostojećih građana i bogataša. Svetkovina piva, pilića i flerta. Ove godine krigla piva će koštati između 10,50 i 12,50 evra. Da bude jasno: to je specijalno pivo sa prosječno šest odsto alkohola. Jedna krigla zaprema litar, ali je u pravilu napunjena do dvije trećine, što je jedan od glavnih izvora dodatne zarade za gostioničare.

Ove godine će biti natočeno više od deset miliona litara piva koje je proizvelo ukupno šest pivara. I to probranih. Minhenskih. Druga su zabranjena. Među tih šest samo dva piva su minhenski „originali“: Hofbroj i Augustiner. Ostale četiri marke: Paulaner, Haker, Špaten i Leven „razrijeđene“ su uticajem evropskih suvlasnika.

Parada džet-seta

Oni koji su htjeli da rezervišu mjesto u nekoj od loži poznatih šatri na Oktoberfestu morali su da se prijave još u januaru. Prijava, sve i ako je predata na vrijeme, još ne znači da je mjesto zagarantovano. O tome ko će definitivno smjeti da sjedi za najboljim stolovima odlučuju sami gostioničari i to uoči Oktoberfesta.

Privilegovani gosti su pripadnici bavarskog, njemačkog, evropskog i svjetskog džet-seta. Za takve, najprestižnija šatra je Kefer (toči Paulaner). Možda i zato što, za razliku od većine drugih koje se zatvaraju u 23 sata, ta kafana radi do 0:30. Ona ima i nešto intimniju atmosferu. U toj šatri su 2016. viđene holivudske zvijezde kao što su Kevin Spejsi, Šajlin Vudli ili Oliver Stoun, a navratio je i Džastin Biber.

Nije nedostajalo ni slavnih Njemaca, kao što su glumac Elijas Mbarek, bivši bokserski šampion Henri Maske i bivši teniski as Boris Beker, a tu su uvijek i razni federalni, pokrajinski i lokalni političari. Kod Kefera, međutim, redovno pije tim FK Bajerna, ali i ekipe koje se pod tim imenom takmiče u drugim sportovima.

Redovni gosti Kefera su i stare zvijezde Bajerna poput Ulija Henesa, Mihaela Balaka ili bivšeg trenera – Karla Ančelotija. Doduše, ekipa Bajerna nije sasvim složna u izboru šatre tako da neki odlaze i u Vincerer Fendl, u kojem se isto tako toči Paulaner.

Najveće zvijezde su ugostitelji

Slično je i sa drugim šatrama gdje može da se vidi ogroman broj njemačkih muzičkih, glumačkih i televizijskih zvijezda. Oni koji dođu na takva mjesta bez prethodne rezervacije mogu da uđu samo ako se u raspravi sa momcima iz obezbjeđenja ispostavi da imaju jake veze i poznanstva, ali ta metoda se smatra nepouzdanom.

U svakom slučaju, ulazak na takozvanu Terezinu livadu i provod koji traje od 18 do 23 sata znači trošak od najmanje 100 do 200 evra po osobi. Ogromna zarada za ugostitelje koji na svojih 34 hektara zemljišta (oko 60 fudbalskih terena) tokom 16 dana svetkovine očekuju ukupno osam miliona posjetilaca.

Ugostitelji su domaćini i ceremonijal-majstori i zato je glavni događaj na Oktoberfestu njihov svečarski ulazak na Terezinu livadu, specijalno okićenim kočijama, u povorci koja je krenula iz centra Minhena.

Inače, Terezina livada je, iako se tako zove, odavno asfaltirana. Dijelovi zemljišta koji su pokriveni travom služe ili za odmor onih koje bole noge od višečasovnog pješačenja po vašaru (na Oktoberfestu je uvijek instaliran ogroman zabavni park), ili za pauzu uz pečeno pile (pola pileta košta od 12 evra naviše), ili se na njima jednostavno odmaraju (hrču) oni koji su toliko pijani da ne mogu da stoje.

Bavarski tračevi – socijalna higijena

Inače, jedan od najslavnijih bračnih parova na Oktoberfestu, Peter i Arabela Pongrac, ove godine su se razveli. To je neko vrijeme bila glavna tema bavarskih trač-časopisa, i sada se postavlja pitanje prava bivših supružnika na prihode od najveće šatre Oktoberfesta: Vincerer Fendl.

U toj šatri ima 8.000 mjesta i ove godine će tamo svakako jedna od dominantnih tema biti pitanje: da li je Peter Pongrac stvarno poklekao pred čarima jedne Ruskinje, vlasnice studija za manikir, i sa njom otputovao na tajno ljetovanje, ili je ipak njegov brak pukao samo zbog njegove dugogodišnje ljubavnice iz Minhena.

Tu vrstu tračeva organizatori Oktoberfesta smatraju važnom za održanje socijalne higijene – i nečim što ovu svetkovinu, kao original, razlikuje od 3.000 imitacija koje postoje širom svijeta.

/DW/

ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Raspored utakmica u Areni Gradiška

05/12/2025
FOTO: Bolnica Gradiška

Ginekološke preglede možete obavljati i u Bolnici Gradiška

05/12/2025

Pošte Srpske raspisale konkurs “Pišem pismo Djedu Mrazu”

05/12/2025

Sedmoro pripadnika UIO BiH i Granične policije optuženi za primanje mita

05/12/2025

Zapratite nas

  • 36k Pratilaca
  • 4.5k Pratilaca
  • 3.8k Pretplatite se
  • 333 Pratilaca

Najnovije

Raspored utakmica u Areni Gradiška

05/12/2025
FOTO: Bolnica Gradiška

Ginekološke preglede možete obavljati i u Bolnici Gradiška

05/12/2025

Pošte Srpske raspisale konkurs “Pišem pismo Djedu Mrazu”

05/12/2025

Sedmoro pripadnika UIO BiH i Granične policije optuženi za primanje mita

05/12/2025
Foto: Granična policija BiH

Vozač iz Gradiške uhapšen nakon odbijanja testa na drogu

05/12/2025

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/208-027
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt