Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Kultura

Sestre Santrač: Važno je da se kroz muziku pamti istorija (VIDEO)

Micro Mreža od Micro Mreža
14/04/2021
u Kultura, Vijesti

Banjalučanke Ivana i Isidora Santrač su mlade djevojke koje su svojim glasom i pažljivim odabirom muzičkog pravca i numera obezbijedile mjesto na domaćoj muzičkoj sceni.

Sestre Santrač su pažnju publike širom regiona privukle specifičnim obradama tradicionalne i izvorne muzike, a najveće simpatije su pobrale izvođenjem numere “Junaci s Košara” posvećene srpskim junacima koji su bespoštedno dali svoje živote 1999. godine na Kosovu i Metohiji.

“Pjesma ‘Junaci s Košara’ autora oca Milutina Popadića u našoj izvedbi zaista je privukla brojne reakcije. Svakodnevno dobijamo pregršt pozitivnih komentara iz svih dijelova svijeta. Nismo očekivale takvu reakciju i popularnost, ali nam je izuzetno drago zbog toga”, kazala je Ivana Santrač.

Istorija se najbolje uči i pamti kroz običaje, a izvorna muzika je dio tih običaja te tim povodom sestre Santrač se trude da se njihov glas čuje što dalje.

“Veliku odgovornost nosi onaj koji pokuša da opjeva istorijski događaj. Smatram da je izuzetno važno da se i kroz muziku pamti istorija, ne samo zbog čuvanja naše kulture, tradicije i prošlosti već i zbog širenja svijesti i spoznaje drugih naroda o tome”, objasnila je Ivana Santrač za “Nezavisne“.

Ona je dodala da je loša strana naše kolektivne svijesti nedovoljno poznavanje sopstvene tradicije, vjere i istorije, a tu se onda javlja i problem kulture sjećanja, tačnije njenog nepostojanja.

“Mladi se uglavnom kače za trendove koji imaju kratak vijek interesovanja tj. trajanja. Nažalost, malo je onih koji žele da saznaju nešto više o tradiciji i prošlosti, čak i iz priča baka i djedova, priča koje su se prenosile s koljena na koljeno. Gubljenjem i nestajanjem osnovnih vrijednosti jednog naroda nestaje i sam narod. Podstrek nam daje činjenica da je za naš rad ipak zainteresovan veliki broj mladih ljudi i da nije uzalud ovo što radimo. Malim ali sigurnim koracima pokušavamo uticati jedni na druge”, izjavila je Isidora Santrač.

Isidora je dodala da je teško govoriti o zdravim budućim generacijama koje bi se vodile putem nepoznavanja sopstvenog jezika, simbola, vjere. Koliko imamo znanja i ljubavi prema tome, toliko imamo razumijevanja, poštovanja i volje da razumijemo druge. Sestre Santrač imaju velike planove za budućnost, a sastavni dio njih jesu upravo nove numere kojima će još jednom pokazati važnost naše tradicije i izvorne muzike.

“Nakon objavljene dvije obrade izvornih pjesama koje će biti dio CD-a, treća se sprema da ugleda svjetlost dana. Naša nova obrada izlazi na Dan grada Banjaluke. Nećemo otkrivati o čemu je riječ iako se može naslutiti. Teška i emotivna obrada posvećena je tragediji s kojom smo nedovoljno suočeni i upoznati, zločinom koji do danas nije ugledao lice pravde, a mi kao i uvijek zaboravljamo”, zaključile su sestre Santrač.


Pratite ”Micro mrežu”:
Facebook, Logo, Social Network, Network What is the history of Instagram's logo? - QuoraTwitter logo history | Creative Freedom

Tags: Santrač
ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

LUCKY’S 6 VIKEND IZAZOV: Kreni u lov na pobjedu

20/03/2026

Policija pronašla kradljivljce ograde u vlasništvu jedne gradiške Džamije

20/03/2026

Jedan događaj ujedinio Gagića i Dočića

20/03/2026

UIO u Banjaluci prodaje poznate slatkiše

20/03/2026

Zapratite nas

  • 39k Pratilaca
  • 6.4k Pratilaca
  • 4.3k Pretplatite se
  • 2.5k Pratilaca
  • 144 Pratilaca

Najnovije

LUCKY’S 6 VIKEND IZAZOV: Kreni u lov na pobjedu

20/03/2026

Policija pronašla kradljivljce ograde u vlasništvu jedne gradiške Džamije

20/03/2026

Jedan događaj ujedinio Gagića i Dočića

20/03/2026

UIO u Banjaluci prodaje poznate slatkiše

20/03/2026
Cijene gorivo hrvatska

Situacija na pumpama u Hrvatskoj pogoršava se iz sata u sat, počele nestašice

20/03/2026

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/938-329
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt