Ishitrene odluke i najave ograničenja kretanja od strane bilo koga, a posebno zemalja iz regiona, za prevoznike i privrednike predstavlja dodatni udar na domaću privredu i prijeti da naruši dobru saradnju koja je neophodna u vrijeme oporavka od posljedica izazvanih pandemijom virusa korona.
Poručili su to predstavnici prevoznika i privrednika iz Srpske i BiH nakon što je Slovenija najavila oštrije mjere za sve pa i one u tranzitu kroz ovu zemlju, a iste povukla dan prije nego što je planirano da stupe na snagu. Slovenačke vlasti su, naime, donijele odluku da svi koji ulaze u tu zemlju moraju imati potvrdu o vakcinaciji, negativan PCR ili antigenski test, odnosno potvrdu da su prebolovali “kovid” u posljednjih 180 dana, a tih uslova nisu bili oslobođeni ni profesionalni vozači koji se sa takvim mjerama nisu susretali ni u jeku pandemije.
Predsjednik Udruženja prevoznika RS Nikola Grbić rekao je za “Glas Srpske” da su najavljena ograničenja od strane Slovenije bila neozbiljan potez.
”U jednom trenutku donose zabrane, potom ih ukidaju i kažu da je došlo do zabune. To su zaista veliki i nepotrebni stresovi za prevoznike i privrednike i takve ishitrene odluke i u budućnosti mogu samo da dokrajče domaću privredu”, rekao je Grbić. On je još jednom apelovao da se što prije vakcinišu i profesionalni vozači, jer ih je trenutno u Srpskoj svega oko pet odsto vakcinisanih protiv virusa korona.
U Privrednoj komori RS ističu da će svakako epidemiološka situacija diktirati dalja kretanja, a najavu slovenačkih vlasti da pooštre mjere za sve ocjenjuju iznenađujućom.
”Slovenija je među našim najvažnijim spoljnotrgovinskim partnerima i u ovom trenutku saradnja sa tamošnjim privrednicima je intenzivirana i postoji veliki interes slovenačkih privrednika za jačanjem te saradnje. Slijedi dogovaranje i usaglašavanje nekih novih poslova i svaka zabrana može se negativno odraziti na unapređenje saradnje”, rekao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.
Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić pojašnjava za “Glas” da će privrednici i prevoznici morati da se vakcinišu, jer je odluka Slovenije, a potom njeno ukidanje samo upozorenje.
”Uputili smo Sloveniji dopis i oni su to uvažili i granicu otvorili do 15. avgusta. Vidjećemo šta će biti nakon toga”, rekao je Vasić i podsjetio da je Komora organizovala vakcinaciju domaćih privrednika i u Srbiji.
/Glas Srpske/








