Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Politika & Ekonomija

Armin Hamzić: Zakona o kriminalizaciji klevete neprihvatljiv, iskoristićemo pravo veta

Micro Mreža od Micro Mreža
29/07/2023
u Politika & Ekonomija, Vijesti

Klub bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske pokrenuo je vitalni nacionalni interes na Prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakonika RS kojim se kriminalizuje kleveta u Srpskoj, a ovo pitanje sada ide na sjednicu Vijeća naroda RS koja je zakazana za utorak, 1. avgusta, u 12 časova.

Ipak, kako sada stvari stoje, ovaj zakon neće proći Vijeće naroda RS jer nema dovoljno ruku koje bi ga oborile, pa će konačnu odluku o vetu donijeti Ustavni sud Republike Srpske.

Armin Hamzić, delegat u Klubu bošnjačkog naroda u Vijeću naroda RS (SDP BiH), kazao je za “Nezavisne novine” da je veto u Klubu prošao zahvaljujući glasovima tri delegata SDA, te po jednog delegata iz stranaka BH Zeleni i SDP BiH.

“Nas pet je glasalo za pokretanja vitalnog nacionalnog interesa. Tri delegata iz SNSD-a su bila protiv veta”, pojasnio je Hamzić.

Prema dosad dostupnim informacijama, osim petoro delegata iz reda Bošnjaka, još tri delegata iz Kluba srpskog naroda smatrala su da sporni zakon ugrožava vitalni nacionalni interes. Radi se o delegatima SDS-a, PDP-a i Pokreta za pravdu i red.

“Činjenice su da je ovdje povrijeđeno više članova o ljudskim pravima i slobodama. Opozicija ovdje ne daje podršku Bošnjacima, već građanima Republike Srpske. Mi imamo svoj stav. Ja lično smatram da je kriminalizacija klevete vraćanje u 18 vijek. Moje dijete i ja nećemo smjeti reći ono što mislimo o ovim ‘poštenim lopovima'”, kazao je za “Nezavisne novine” Ljubiša Krunić, delegat PDP-a u Klubu srpskog naroda u Vijeću naroda RS.

Međutim, osam ruku za veto nije dovoljno, jer će vjerovatno preostalih 20 delegata  na sjednici Vijeća glasati protiv veta. Ipak, treba sačekati do utorka, kada će se o vetu ponovo izjasniti svi delegati.

“Na sjednici Vijeća naroda RS ćemo se opet izjasniti, svih 28 delegata. Na Vijeću je potrebno da polovina, dakle 14 delegata, podrži veto da bi zakon bio automatski oboren. Međutim, to se neće desiti”, kazao je Hamzić.

“Teško je da će veto biti prihvaćen u utorak. SNSD i Milorad Dodika imaju odličnu saradnju sa Hrvatima i sumnjam da će neko od njih to podržati”, dodao je Krunić.

Ipak, zahvaljujući činjenici da Klub jednog od tri konstitutivna naroda (u ovom slučaju Bošnjaci) ima većinu od pet glasova u svom klubu, veto ide na Zajedničku komisiju Narodne skupštine RS i Vijeća naroda RS.

“U utorak će se delegati izjašnjavati po klubovima, tako što ćemo ih prozivati pojedinačno. Tu se većinom može izglasati da ne postoji vitalni nacionalni interes, ali ako i dalje ostane da jedan od klubova (Srbi, Bošnjaci ili Hrvati) ima pet delegata koji su glasali za veto, to će ići na Zajedničku komisiju NS RS i Vijeća naroda”, pojašnjava Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS (SNSD).

Ako i na toj Komisiji ne bude saglasnosti, konačnu odluku o povredi vitalnog nacionalnog interesa po pitanju Prijedloga izmjena i dopuna Krivičnog zakonika RS daće Ustavni sud Republike Srpske.

Dejan Šajinović, novinar “Nezavisnih novina”, smatra da su male šanse da se ovaj represivni zakon o kriminalizaciji klevete povuče.

“Ali, naravno da treba iskoristiti svaku šansu, pa i u Vijeću naroda Republike Srpske. Nedavno smo objavili upozorenje iz Brisela da s ovakvim zakonom BiH ne može u EU”, kazao je Šajinović.

Isto tako, on pozdravlja namjeru udruženja novinara koja su najavila da će zakon pokušati srušiti apelacijom Ustavnom sudu RS.

“U svakom slučaju, ne smijemo odustati od obaranja ovakvog autoritarnog zakona jer će njegova primjena imati katastrofalne posljedice ne samo na medije, nego na sve građane”, zaključio je Šajinović.

/Radoš Krstojević/Nezavisne/

Tags: Armin HamzićistaknutoKriminalizacija klevete
ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Bokseri “Kozare” osvojili pet medalja na Prvenstvu RS u Bijeljini

15/12/2025

Korisnici “Supernove” na području Nove Topole satima bez usluga kablovske i interneta

15/12/2025

Vozač iz Prnjavora odbio test na prisustvo droga, lišen slobode

15/12/2025

Railiću i Miljatoviću 63 godine za ubistvo Bašića, Gvozden oslobođen krivice

15/12/2025

Zapratite nas

  • 36k Pratilaca
  • 4.5k Pratilaca
  • 3.8k Pretplatite se
  • 333 Pratilaca

Najnovije

Bokseri “Kozare” osvojili pet medalja na Prvenstvu RS u Bijeljini

15/12/2025

Korisnici “Supernove” na području Nove Topole satima bez usluga kablovske i interneta

15/12/2025

Vozač iz Prnjavora odbio test na prisustvo droga, lišen slobode

15/12/2025

Railiću i Miljatoviću 63 godine za ubistvo Bašića, Gvozden oslobođen krivice

15/12/2025

Predavanje na temu: “Kad se život preokrene“ za srednjoškolce u Gradišci

15/12/2025

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/208-027
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt