Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Sport Ostali sportovi

Prve pahulje rađaju šampione – Prve snežinke rodijo prvake

Micro Mreža od Micro Mreža
14.10.2020.
u Ostali sportovi, Sport, Vijesti

Pao je prvi snijeg u Sloveniji ove godine. Pao je u Koroškoj oblasti. Za nas je to samo popunjavanje prostora u vijestima iz regiona, a za ovu malu naciju u podnožju Alpa ipak nešto posebno.

 Posebne, ali jedva dočekane prve pahulje, koje prave šampione, junake i one najbolje na svijetu.

Dok slušamo da je prvi snijeg pao u blizini i razmišljamo o tome kako je ljeto prošlo i kako nas čekaju mjeseci debele jakne, kape, šalova i rukavica, tamo u toj Koroškoj neki dječak je jedva dočekao da obuče svoje pancerice i skije, a neka djevojčica je odmah istrčala sa kombinezonom i kacigom da se spusti niz obližnje brdo, planinu, jednom, dva puta, hiljadu i hiljadu puta dok ne postane šampionka, dok ne bude jedna nova Tina ili Ilka.

Dok razmišljamo o hladnom talasu koji stiže iz Slovenije, razmišljam šta sam ja radio sa tri godine, vjerovatno se igrao u pjesku ili bio neki nestašan dječak kojem su samo govorili “ne diraj ovo, ne diraj ono”. Sa tri svoje godine života jedna djevojčica imenom Tina iz familije Maze stala je na svoje male skije i krenula da osvaja visine. Krenula je iz svog Črnog na Koroškem, a završila je u istoriji alpskog skijanja.

Tina Maze, to je ona djevojka u plavom kombinezonu sa zelenom jaknom što osvaja sve one zastavice na stazi, a onda svojim širokim osmjehom slavi pobjede.

Pobjede, njih je bilo 26 uz 81 osmjeh sa podijuma. Pjevajući himnu svoje zemlje Tina je proslavila dva olimpijska zlata, dok je četiri puta bila na krovu planete.

Šta još reći, pobjednik Svjetskog kupa 2013. i rekorderka po broju osvojenih bodova u jednoj sezoni.

Tina je te zime 2012. na 2013. protutnjala bijelim karavanom osvojivši do tada u istoriji ženskog svjetskog kupa ne samo nezamislih 2000 bodova nego i preko 2400. Ta Tinina sezona ušla je u anale sporta, a vječito nasmijanoj ljepotici iz Koruške obezbijedila mjesto među besmrtnima.

Najbolja slovenačka skijašica svih vremena sa pet vicešampionskih titula i dva mala kristalna globusa.

Ona je bila VELEmajstor za VELEslalom, SuperVELEslalom, kombinaciju i spust. Zanimljivo mi je bilo kada sam saznao da se na slovenačkom skijanje kaže “smučanje”, rekao bi neko da je to mučenje, a za nju je to bilo uživanje.

Uživanje, kao što ljudi uživaju u “Milka” čokoladi istoj onoj čiji je zaštitni znak velika Tina Maze.

O njenim trkama mnogo toga je napisano, a njen tim je bio nevjerovatan kao što se i sam zove “aMaze” (Amazing).

Prije tri godine u ovo doba, bio sam u Sočiju, smješten u Olimpijskom selu, istom onom koji je 2014. godine ugostio najbolje sportiste svijeta u zimskim sportovima. Dok smo se kupali u Crnom moru pružao se prelijepi pogled na snijegom okupanu “Krasnaju poljanu” istu onu na kojoj je Tina osvojila svoje posljednje dvije zlatne medalje u alpskom skijanju.

Koruška regija sa svojih 75 000 stanovnika redovno dočekuje svoje šampione na skijama.

Ilka Štuhec sa svojih 30 godina, rođena u mjestu Slovenj Gradec dvostruka je šampionka svijeta u spustu. Za nju nije bilo straha penjati se na najviše vrhove i spuštati se sa istih. Njena brzina je bila najveća na dva Svjetska prvenstva uzastopno, čime je donijela dvije zlatne medalje Sloveniji.

Pričati o alpskom i nordijskom skijanju u Sloveniji bilo bi previše, za to su nam potrebne knjige da opišemo sve uspjehe i medalje koje su stizale u malu zemlju sa dva miliona stanovnika. U Koruškoj regiji ne treba zaboraviti ni Aleša Gorzu, Mitju Kunca, Katjušu Pušnika, braću Pudgar, Natašu Lačen i ostale.

Dok mi unosimo drva u kuću, oblačimo zimsku odjeću i slušamo na vijestima kako je u Koruškoj pao prvi snijeg sjetimo se da su to prve pahulje koje rađaju šampione.

 

PRVE SNEŽINKE RODIJO PRVAKE

Letos je v Sloveniji zapadel prvi sneg. Padel je na Koroškem.

Za nas je le polnjenje prostora v novicah iz regije, za ta majhen narod ob vznožju Alp nekaj posebnega. Ko slišimo prvi sneg v bližini in razmišljamo o tem, kako je minilo poletje in kako nas čakajo meseci debelih jopičev, klobukov, šalov in rokavic, je tam na tej Koroški neki fant komaj čakal, da si nadene čevlje in smuči, pa kakšno dekle takoj je zmanjkalo s splošno in čelado, da bi se enkrat, dvakrat, tisoč in tisočkrat spustila po bližnjem griču, gori, dokler ni postala prvakinja, dokler ni bila nova Tina ali Ilka.

Ko razmišljamo o hladnem valu, ki prihaja iz Slovenije, razmišljam o tem, kaj sem počel, ko sem bil star tri leta, verjetno sem se igral v pesku ali bil kakšen poreden fant, ki so mu pravkar rekli “ne dotikaj se tega, ne dotikaj se tega”. Pri treh letih se je deklica Tina iz družine Maze vstala na svoje majhne smuči in se podala v osvajanje višin. Začela je od svoje Črno na Koroškem, končala pa v zgodovini alpskega smučanja.

Tina Maze, tisto dekle v modrem obleko z zeleno jakno osvoji vse tiste zastave na progi in nato s svojim širokim nasmehom proslavi zmage.

Zmage, bilo jih je 26 z 81 nasmehi s stopničk. Tina je ob petju himne države slavila dve zlati olimpijski medalji, medtem ko je bila na strehi planeta štirikrat.

Kaj še reči, zmagovalec Svetovnega pokala leta 2013 in rekorder po številu osvojenih točk v eni sezoni. Tisto zimo v letih 2012 in 2013 je Tina zagrmela z belo prikolico in v zgodovini svetovnega pokala za ženske osvojila ne le 2000 točk, temveč tudi več kot 2400. Tina sezona se je vpisala v športni anali in zagotovila mesto med nesmrtnimi za vedno nasmejano lepoto s Koroške.

Najboljša slovenska smučarka vseh časov s petimi naslovi podprvakov in dvema majhnima kristalnima globusoma.

Bila je GRAMMASTER za VELEslalom, SuperVELEslalom, kombinacije in spust. Zanimivo mi je bilo, ko sem izvedel, da se v slovenskem smučanju imenuje “smučanje”, nekdo bi rekel, da je to mučenje, zanjo pa v veselje.

Uživanje, tako kot ljudje uživajo v čokoladi “Milka”, isti tisti, katere zaščitni znak je velika Tina Maze.

O njenih dirkah je bilo že veliko napisanega in njena ekipa je bila neverjetna, saj se imenuje “aMaze” (neverjetno).

Pred tremi leti v tem času sem bil v Sočiju, ki se nahaja v olimpijski vasi, isti tisti, ki je leta 2014 gostil najboljše svetovne športnike v zimskih športih. Medtem ko smo plavali v Črnem morju, je bil čudovit razgled na zasneženo “Krasnojo Poljano”, tisto isto, kjer je Tina osvojila zadnji dve zlati medalji v alpskem smučanju.

Koroška regija s 75.000 prebivalci svoje prvake redno sprejema na smučeh.

30-letna Ilka Štuhec, rojena v Slovenj Gradcu, je dvakratna svetovna prvakinja v spustu. Zanjo ni bilo strahu, da bi se povzpela na najvišje vrhove in sestopila z njih. Njena hitrost je bila najvišja na dveh svetovnih prvenstvih zapored, v Slovenijo ji je prinesla dve zlati medalji.

Govora o alpskem in nordijskem smučanju v Sloveniji bi bilo preveč, za to potrebujemo knjige, ki bi opisovale vse uspehe in medalje, ki so prispele v majhno državo z dvema milijonoma prebivalcev. Na Koroškem ne smemo pozabiti Aleša Gorze, Mitje Kunca, Katjuše Pušnik, bratov Pudgar, Nataše Lačen in drugih.

Ko v hišo vnašamo les, oblečemo zimska oblačila in poslušamo novice, da je na Koroškem zapadel prvi sneg, se spomnimo, da so to prve snežinke, ki rodijo prvake.

 

 

 

ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

Gorjela njiva kod Gradiške

04.07.2026.

U Žeravici odata počast romskim žrtvama Drugog svjetskog rata i poginulim borcima

04.07.2026.

Pronađen Miralem Obić iz Gradiške

04.07.2026.

Počinje turnir “Elezagići 2026“: Nagradni fond 1.500 KM

03.07.2026.

Zapratite nas

  • 39k Pratilaca
  • 6.4k Pratilaca
  • 4.3k Pretplatite se
  • 2.5k Pratilaca
  • 144 Pratilaca

Najnovije

Gorjela njiva kod Gradiške

04.07.2026.

U Žeravici odata počast romskim žrtvama Drugog svjetskog rata i poginulim borcima

04.07.2026.

Vladimir iz Prnjavora proslavio 103. rođendan, posjetio ga Tomaš

04.07.2026.

Pronađen Miralem Obić iz Gradiške

04.07.2026.

Počinje turnir “Elezagići 2026“: Nagradni fond 1.500 KM

03.07.2026.

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/938-329
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Oglasi
  • Kontakt