Micro Mreža
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt
Nema rezultata
vidi sve rezultate
Micro Mreža
Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • Sve vijesti
  • O portalu
  • Kontakt
Početna Vijesti Politika & Ekonomija

Stranci raskidaju milionske ugovore sa privrednicima iz Republike Srpske

Micro Mreža od Micro Mreža
25/03/2020
u Politika & Ekonomija, Vijesti

Pojedina preduzeća iz Srpske ostaju bez stranih partnera koji im zbog trenutne teške situacije izazvane širenjem virusa korona otkazuju realizaciju višemilionskih ugovora.

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević rekao je da domaći privrednici, nakon svih problema sa kojima su suočeni, ostaju i bez stranih partnera, koji im otkazuju poslove “teške” više miliona maraka, piše “Glas Srpske“.

“Inostrani partneri obavještavaju domaće firme da obustavljaju saradnju koja traje nekoliko godina, pa čak i decenija. Riječ je uglavnom o preduzećima iz Italije, Njemačke i Austrije, odnosno zemalja koje su najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srpske”, kazao je Blagojević.

Naglasio je da su pojedine inostrane firme i iz preventivnih razloga stavile ključ u bravu do polovine aprila, što svakako utiče i na ugovore koje imaju sa preduzećima iz RS.

Sa ovim problemom suočeno je i tekstilno preduzeće “Mraz” iz Pala, koje godinama sarađuje sa svjetski priznatim kućama.

“Obaviješteni smo od strane partnera, sa kojim radimo već 12 godina, da obustavlja trenutno saradnju sa nama zbog teške situacije u koju su dovedeni zbog pojave i širenja virusa korona. Nadam se da ćemo, kada sve ovo malo utihne, nastaviti saradnju. Mi sada nastojimo na sve načine da nađemo novog kupca. Mi smo svojim proizvodima snabdijevali inostranstvo, kruzere. Sada je sve stalo”, kazao je direktor i jedan od vlasnika “Mraza” Mladen Kovačević.

On je naglasio da su trenutno likvidni, te da će uspjeti da ispoštuju bar minimalne obaveze koje imaju i da isplate plate radnicima, kao i ostale račune koji su neodloživi.

Sa sličnim poteškoćama suočava se i preduzeće “Nova drvna industrija Podgradci” (Nova DiPO), koja 98 odsto svog proizvodnog programa radi za švedski brend “Ikea”.

“Oni kupuju sve naše proizvode. Prošle sedmice umanjili su nam količine za isporuku za 30 odsto, ove sedmice takođe imamo značajno umanjenje. Čekamo odluku šta će biti dalje. Ostaje nam izgleda samo azijsko tržište u ovom momentu”, rekao je direktor “Nove DiPO” Veljko Beuk i dodao da su zbog trenutne krize skladišta robe popunjena.

Veliki broj domaćih firmi je, u jeku otkazivanja višemilionskih poslova od strane inostranih firmi, fokusiran trenutno na traženje novih poslovnih partnera kako bi održali proizvodnju na minimumu.

Olakšice po pitanju PDV-a

Vladimir Blagojević ističe da je neophodna podrška domaćim privrednicima sa nivoa BiH, te da treba da uvedu olakšice po pitanju plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV).

“Tako na primjer preduzeća plaćaju PDV i za proizvedene maske. Veliki broj firmi se preorijentisao na šivenje maski, a poražavajuće je da na te maske moraju platiti PDV”, rekao je Blagojević i dodao da privrednici nisu sasvim zadovoljni načinom uvođenja maratorijuma na otplatu kredita, te da traže da ta odluka bude uređena kao i u Srbiji. 

Blagojević je naveo i da je do sada više do 400 firmi ispunilo anketu koju sprovode, a koja se odnosi na probleme privrednika nastale zbog pojave i širenja virusa korona.

Prijaviti one koji se lažno predstavljaju i nude pomoć

 Na društvenim mrežama pojavile su se osobe koje se lažno predstavljaju kao predstavnici Privredne komore Republike Srpske i nude i obećavaju različite vrste pomoći privrednicima, upozorili su iz Komore.

 
“Apelujemo na sve koji dobiju takve poruke i ponude da o tome obavijeste pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske”, saopšteno je iz Privredne komore Republike Srpske.

Iz Komore pozivaju privrednike i samostalne preduzetnike da pomenutim licima ne dostavljaju lične i podatke o preduzeću, kako te informacije ne bi bile zloupotrebljene.

“Privredna komora Republike Srpske najoštrije osuđuje ponašanje pojedinaca koji zloupotrebom novonastale situacije, prouzrokovane širenjem virusa korona, očito žele steći određenu korist i dodatno nanijeti štetu privredi”, navode iz Komore.

U saopštenju je istaknuto da se provjerene informacije o radu Priveedne komore i svim njenim aktivnostima u vezi sa problemima koje prouzrokuje virus korona mogu dobiti na zvaničnoj internet stranici /www.komorars.ba/, pozivom na zvanične brojeve telefona ili mejl adrese dostupne na ovoj stranici, piše Srna.

ShareTweetSendSend

Pročitajte i ove priče

FOTO: Micro Mreža

U Gradišci sve više solarnih elektrana na plodnom zemljištu, dok posljedice niko ne razmatra

02/01/2026

Felikitas najavljuje muzički spektakl uz Barbaru Bobak

02/01/2026

Stop “ubacivanju” u kolonu na GP Gradiška (VIDEO)

02/01/2026

Stupaju na snagu nove cijene putarina

02/01/2026

Zapratite nas

  • 37k Pratilaca
  • 5.9k Pratilaca
  • 4.2k Pretplatite se
  • 2k Pratilaca

Najnovije

FOTO: Micro Mreža

U Gradišci sve više solarnih elektrana na plodnom zemljištu, dok posljedice niko ne razmatra

02/01/2026

Felikitas najavljuje muzički spektakl uz Barbaru Bobak

02/01/2026

Stop “ubacivanju” u kolonu na GP Gradiška (VIDEO)

02/01/2026

Stupaju na snagu nove cijene putarina

02/01/2026

Pogledajte najskuplji uvezeni automobil u 2025. godini

02/01/2026

Podržite rad portala Micro Mreža

Uz PayPal sa nekoliko klikova na siguran način donirate iznos koji želite. E-mail za donacije putem PayPal-a je [email protected]

Micro Mreža je najčitaniji portal u Gradišci. Saznajte najnovije informacije iz Gradiške, Srpca i Laktaša.

Kontakt
  • Vidovdanska 1a, 78400 Gradiška, BiH
  • [email protected]
Redakcija
  • [email protected]
  • +387 066/208-027
Pratite nas i putem:

2016 – 2025 Udruženje građana Micro mreža- Sva prava zadržava.

Developed by AVALON STUDIO

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
vidi sve rezultate
  • Početna
  • O portalu
  • Sve vijesti
  • Društvo
  • Politika & Ekonomija
  • Region & Svijet
  • Sport
  • Fudbal
    • Fudbal Evropa & Svijet
    • Premijer liga BiH
      • Premijer liga BiH rezultati
    • Fudbal I liga RS
      • Fudbal I liga RS rezultati
    • Fudbal II liga RS
      • Fudbal II liga rezultati
    • Fudbal III liga RS
      • Fudbal III liga rezultati
    • Fudbal IV liga RS
      • Fudbal IV liga RS rezultati
    • Fudbal V liga RS
      • Fudbal V liga RS rezultati
  • Košarka
  • Tenis
  • Rukomet
  • Ostali sportovi
  • Kultura
  • Intervju
  • Moj stav
  • Studentsko ćoše
  • Zanimljivosti
  • Život & zdravlje
  • Selo & poljoprivreda
  • Rubrika za privredu
  • Priče sa granice
  • Naše hronike
  • Ostale vijesti
  • Servisne informacije
  • Regija
    • Laktaši
    • Srbac
    • Prnjavor
  • Video
    • Emisije
    • Podcast
  • UG MM
    • Aktivnosti UG “Micro mreža”
  • Ankete
  • Čitulje
  • Kontakt