Gradiška je danas bila epicentar tradicionalnih mirisa i ukusa, kulture i privrede, a sve je prezentovano na 17. festivalu turizma, privrede, gastronomije i kulturne baštine “Zdravofest 2025”. Ova manifestacija okupila je više od 100 izlagača iz Republike Srpske, Srbije i Hrvatske, potvrdivši svoj status ne samo lokalnig nego i jednog od najznačajnijih regionalnih događaja ove vrste.
Centralna dešavanja odvijala su se u gradskom parku, gdje se 36 ekipa kulinarskih majstora nadmetalo u pripremi najboljeg ribljeg i lovačkog kotlića. Paralelno s kulinarskim takmičenjem, 15 udruženja žena predstavilo je domaće rukotvorine i proizvode, dok je 46 izlagača izložilo tradicionalne prehrambene proizvode, pića, začine i suvenire.
Festival je svečano otvorio gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, istakavši značaj “Zdravofesta” za očuvanje tradicije, ali i promociju lokalnih proizvoda i turizma.
U takmičarskom dijelu programa, titulu najboljeg lovačkog kotlića odnijelo je Udruženje “Ljubija” iz Prijedora, dok je najbolji riblji kotlić pripremila ekipa “Ribolovački odmor Gašnica”.


Direktorica Turističke organizacije Gradiška, Snježana Gvozden, izrazila je veliko zadovoljstvo uspjehom festivala.
“Naši ljudi su poznati po svojim tradicionalnim receptima i jelima koja su prirodna, bez konzervansa i hemije. Smatram da je upravo to naše najveće bogatstvo, a ovakve manifestacije najbolji su način da to predstavimo”, izjavila je Gvozdenova.
Zdravofest je još jednom potvrdio svoj značaj kao mjesto susreta tradicije i savremenih vrijednosti, ali i kao snažan podsticaj razvoju lokalne zajednice i očuvanju kulturnog identiteta.









