Posljednje, 34. kolo Druge lige Republike Srpske – grupa Zapad odigrano je danas i time je zvanično spuštena zavjesa na sezonu 2024/25. I dok su se nekada ovakvi dani slavili kao kraj jedne fudbalske priče i početak planova za narednu sezonu, ove godine sve je u znaku drastičnih promjena koje potresaju drugoligaški fudbal – liga se, prema već donesenoj odluci, skraćuje na 14 klubova.
Odluka o skraćenju Druge lige RS – grupa Zapad donesena je prije deset dana, ali je i prije toga već bila predmet brojnih najava i nagađanja. Sada je sve jasno – iz lige ispada čak osam klubova, dok će samo jedan obezbijediti plasman u Prvu ligu Republike Srpske.
Razlog ovako velikog rezanja leži u promjenama koje dolaze iz m:tel Prve lige RS, iz koje u Zapadnu grupu Druge lige sele četiri tima: Borac (Kozarska Dubica), Željezničar (Banja Luka), Ljubić (Prnjavor) i Sloboda (Mrkonjić Grad).
Skraćenje Druge lige automatski izaziva lančani efekat kroz niže rangove. Tako će iz Druge lige u Regionalnu ligu RS – grupa Zapad doći šest klubova, što znači da će Regionalna liga morati da se “oslobodi” osam mjesta. To dodatno komplikuje situaciju klubovima poput Lijevča i Sloge DIPO, koji su već u zoni ispadanja, ali i dalje imaju matematičku šansu za opstanak u posljednjem kolu koje ih tek čeka.
Sve ovo stvara ogroman pritisak i na Područnu Lav ligu Gradiška, iz kojih će u tom scenariju takođe morati da ispadnu najmanje dva kluba, čime će se kompletirati jedna od najradikalnijih reorganizacija sistema takmičenja.












