‘’Po odredbi iz zakona o Visokom obrazovanju koja je važila do 2015. godine redovni ispitni rokovi su bili: januarsko-februarski sa dva termina, junsko-julski sa dva termina i avgustovsko-septembarski rok sa dva termina. Aprilski i oktobarski rok sa po jednim terminom su ostavljeni kao mogućnost da ih svojom odlukom raspiše Univerzitet. Dok je aprilski rok održavan redovno bez problema, svake godine u ovom periodu smo vršili ogroman pritisak na Univerzitet kako bi bio organizovan oktobarski rok. 2015. godine smo uspjeli doći do izmjene zakona kojom je oktobarski rok postao redovan u okviru avgustovsko-septembarskog roka kao treći termin.
Prošle godine smo zbog velikog broja molbi tražili da se organizuje još jedan rok odnosno 4. termin, za koji nije postojala zakonska osnova, te je zbog te odluke prosvjetna inspekcija kaznila Univerzitet novčanom kaznom i naložila poništavanje ispita održanih u 4. terminu kao nezakonitih. Lobiranjem u ministarstvu prosvjete i kulture uspjeli smo dobiti rješenje ministra kojim je spriječeno poništavanje održanih ispita zbog teških posljedica koje bi nastale po studente. Zbog svega navedenog jasno je da 4. termin više nije opcija. Međutim, kako nam se javio ogroman broj studenata sa žalbom da su ispiti u trećem terminu na dosta predmeta zakazani svega nekoliko dana nakon drugog termina tražili smo od Rektora da se 3. termin održava od 25. septembra kako bi studenti kojima nedostaje ispit za uslov imali dovoljno vremena da ga spreme.’’ Stoji u objašnjenju Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjoj Luci.
Dakle, ukinut je socijalni rok (devet rok) jer je nezakonit, a studentima na raspolaganju je preostalo osam rokova. Ovakva odluka izazvala je negodovanje među studentima, međutim da li imaju pravo da negoduju zato što imaju ‘’samo’’ osam rokova?
Ispitali smo kakva je situacija kod nas i u regionu. Što se tiče Bosne i Hercegovine po broju ispitnih rokova smo na prvom mjestu. Univerzitet u Istočnom Sarajevu nema aprilski rok (ukupno sedam), Univertitet u Sarajevu ima šest rokova(pet redovnih i socijalni), kao i Univerziteti u Mostaru i Zenici(pet redovnih i socijalni).
Na Univerzitetima u Srbiji na prvom mjestu je Univerzitet u Novom Sadu koji svojim studentima na raspolaganje daje osam ispitnih rokova, identično kao i Univerzitet u Banjoj Luci. Ostali Univerziteti nisu toliko darežljivi, pa u Beogradu, kao i u Nišu studenti imaju ukupno šest rokova.
Na Univerzitetima u Hrvatskoj studenti imaju samo četiri roka u toku akademske godine da riješe svoje ispite, i tako je na Univerzitetima u Zagrebu, Splitu i Zadru.
Nakon svega, vidimo da je banjalučki Univerzitet na prvom mjestu u regiji po broju ispitnih rokova koji imaju studenti u toku jedne akademske godine, pa zbog toga ne bi trebali da se žale. Vremena dovoljno ima za sve.