Na Fakultetu političkih nauka u Banjoj Luci obilježen je Svjetski dan slobode medija,
Panel diskusija pod nazivom „Sloboda medija i istraživačko novinarstvo“ održana je danas, 03. maja, na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci povod obilježavanja Svjetskog dana slobode medija.
Panel diskusiju organizovao je Studijski program novinarstva i komunikologije Fakulteta političkih nauka s ciljem promocije slobode medija, novinarske
odgovornosti i istraživačkog novinarstva. Učesnici tribine bili su studenti, nastavnici i saradnici Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci i dr., a gosti predavači bili su Azhar Kalamujić, Siniša Vukelić i Milkica Milojević, kao istaknuti dugogodišnji novinari i urednici.
Kao probleme s kojima se profesionalni komunikatori suočavaju u istraživačkom novinarstvu gosti panelisti izdvojili su sljedeće: nedostupnost zvaničnih dokumenata, nedostatak vremena kao resursa koji je neophodan za kreiranje istraživačke priče, izraženo ignorisanje velikih i društveno relevantnih priča, autocenzuru i jednim dijelom nedostatak finansijskih resursa.
Azhar Kalamujić, novinar Centra za istraživačko novinarstvo Bosne i Hercegovine, ovu vrstu novinarstva definisao je kao novinarstvo koje zahtijeva „kopanje široko i kopanje duboko“, pri čemu je istakao da mladi kao budući novinari raspolažu gotovo neograničenim tehničkim resursima u kontekstu razvoja istraživačkog novinarstva. Zadatak novinara, prema riječima Milkice Milojević novinarke „EuroBlica“, je „da učinimo društvo boljim“, dok je fenomen „zatrpavanja“ u novinarstvu identifikovala kao jedan od glavnih oblika cenzure. Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banja Luka, kazao je da je primjetan trend opadanja neposrednih prijetnji upućenih profesionalnim komuniktorima, pri čemu je kao opasnost izdvojio ignorisanje značajnih činjenica i velikih priča. Gosti predavači ukazali su i na značaj zaštite povjerljivih izvora informacija.
/FPN/