Danas se obilježava Međunarodni dan dječijih prava. Generalna skupština UN-a je 20. novembra 1989. godine usvojila Konvenciju o pravima djeteta koja predstavlja najšire prihvaćen sporazum iz oblasti ljudskih prava na svijetu.
Sama riječ “konvencija” upućuje na to da je u pitanju svojevrstan međunarodni zakon koji obavezuje države-potpisnice, da se pridržavaju utvrđenih članova Konvencije. Bosna i Hercegovina je u tri navrata ratifikovala Konvenciju o pravima djeteta. Prvi put 1991. godine kao jedna od republika bivše SFRJ. Drugi put 1992. godine po priznavanju nezavisnosti BiH. Treći put 1995. godine potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
U ovoj Konvenciji dijete znači svako ljudsko biće mlađe od 18 godina, osim ako se po zakonu koji se primjenjuje na dijete punoljetnost ne stiče ranije.
Dječija prava koja su zaštićena ovom Konvencijom, mogu se podijeliti u nekoliko grupa.
– Prava preživljavanja, koja se odnose na pravo na život, pravo na odgovarajući životni standard, pravo na prehranu, pravo na smještaj, pravo na zdravstvenu pomoć.
– Razvojna prava, koja uključuju pravo na obrazovanje, pravo na igru, pravo na slobodno vrijeme, pravo na kulturne aktivnosti, pravo na informisanje, pravo na slobodu misli i izražavanja (vjere).
– Zaštitna prava, koja između ostalog podrazumijevaju prava na zaštitu od zloupotrebe, zapostavljanja i izrabljivanja, na zabranu dječjeg rada, zaštitu od droga, alkohola, duhana, na zaštitu djece izbjeglica, djece u oružanim sukobima, djece u zatvorima.
– Prava učestvovanja, a to se odnosi na pravo na slobodno izražavanje svojih misli i pravo na udruživanje.
UN-ova Konvencija o pravima djeteta je opsežan pravni instrument kojim se pokazuje da hijerarhija dječjih prava ne postoji. Jer su neophodna sva prethodno navedena prava kako bi se dijete razvilo u psihofizički potpunu osobu.
Khaldoun Sinno, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u BiH naglasio je kako je Konvencija o pravima djeteta jedna od najprihvaćenijih konvencija širom svijeta: “Evropska unija u Bosni i Hercegovini, ali i drugim zemljama regije radi kako bi osigurala da djeca imaju svoja prava, da dijete bude dijete, i da nauči živjeti svoj život sa svojim pravima. Prije svega, dijete treba imati socijalni prostor, siguran prostor za ispunjavanje punog potencijala. Drago mi je što se danas posebno fokusiramo na prava djece koja su prešla veliki put, koja dolaze izdaleka. Evropska unija je do sada pružila veliku finansijsku podršku kako bi se toj djeci u BiH osiguralo da idu u školu, uče jezik i igraju se, kao i sva druga djeca.”
Preporuka koju je Amnesty International dao, kako se djeci mogu objasniti njihova prava, glasi: „Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi, koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno, i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava.“
Upravo se često zaboravlja kada se govori o dječijim pravima, i dimenzija odgovornosti koju djeca imaju, a sve to spada u domen prava. Tako je bitno skrenuti pažnju na pravo djeteta da nauči svoje odgovornosti, odnosno pravo na svjesnost o posljedicama svog ponašanja koje nisu uvijek ugodne.
Besplatnu Android aplikaciju portala ”Micro mreža” preuzmite OVDJE.