Na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske prijavljeno je 15.702 lica koja na zaposlenje čekaju devet i više godina, pokazuju podaci ovog zavoda za 30. april.
Ovaj zavod prati dužinu čekanja na zaposlenje prema utvrđenoj strukturi, a prema godinama provedenim na evidenciji nezaposlenih, i to od jedne do tri godine, od tri do pet, od pet do devet i više od devet godina.
“Lice koje najduže čeka na zaposlenje je po zanimanju daktilograf, 2. stepen. U pitanju je ženska osoba koja ima 60 godina starosti i na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje je više od devet godina”, rekli su za “Nezavisne novine” iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.
Prema podacimam Zavoda, već duži niz godina poslodavci nemaju iskazane potrebe za zapošljavanjem daktilografa, a daktilografkinja, koja je rekorder na Birou, dosad nije iskazala spremnost za rad u drugom zanimanju.
Prosječna dužina čekanja na evidenciji nezaposlenih lica zavisi prije svega od stepena stručne spreme, zanimanja koje lice ima, dodatnih znanja i sposobnosti koje posjeduje, pokretljivosti van mjesta prebivališta, broja iskazanih potreba u tom zanimanju, broja nezaposlenih lica evidentiranih u tom zanimanju, te posebno je važno koliko je to lice aktivno u traženju posla.
“Analizom tih pokazatelja vidimo da u okviru trećeg stepena na zaposlenje najduže čekaju metalostrugari i trgovci, te u okviru četvrtog stepena mašinski tehničari i maturanti gimnazije”, rekla je za “Nezavisne novine” Vedrana Milinković, viši stručni saradnik za informisanje i odnose s javnošću u Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske.
Iznenađen je Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS, saznanjem da trgovci spadaju u red onih koji najduže čekaju na Birou.
“Iskreno govoreći, malo sam se iznenadio tim podatkom. Šta može biti? Sada se za trgovce primaju sve moguće branše. Nema ko nije trgovac. Osim trgovaca, taj posao rade i poljoprivredni tehničari i ekonomski tehničari, mašinski tehničari, gimnazijalci. Sve moguće profesije se zapošljavaju kao trgovci”, istakao je Savanović u izjavi za “Nezavisne novine”.
Iz Zavoda za zapošljavanje RS ističu da je primjenom novih metoda njihovog rada krajem 2017. godine, kao i izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, jasno definisan status nezaposlenog lica, a to je da su lica na evidenciji Zavoda obavezna da aktivno traže posao.
Na evidenciju nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske zaključno sa 31. martom prijavljena su ukupno 81.053 nezaposlena lica, što je manje za 3.605 ili 4,3 odsto u odnosu na prošlu 2020. godinu.
/Nezavisne/